“Dalaman kazandı”

0
1485
“Dalaman kazandı”

Dalaman belediye başkanı Muhammet Şaşmaz;

“Dalaman kazandı”

Dalaman Belediye başkanı Muhammet  Şaşmaz,  Amerika’dan sevindirici haberler getirdi.

Dalaman için önemli açıklamalarda bulunan Şaşmaz, Amerika’da yapmış olduğu Dalaman için girişimlerini ve olumlu neticelerini Dalaman Kayacık sahilinde basın mensuplarıyla paylaştı.

Şaşmaz, Dünya engelliler birliğinin genel merkezini Dalaman yapalım teklifi aldığını ve gitmiş olduğu toplantıdan dolayı eleştiri yapanlar için ise “Ben Dalaman için fayda görmeyeceğim bir durum için Konya’ya bile gitmem, Dalaman Amerika toplantısından kazanan bir ilçe olmuştur” dedi.

Şaşmaz, gazetecilere yapmış olduğu açıklamalarına ise şu şekilde başladı;  “400 üst kuruluşun katılımcı olduğu Dünya Engelliler birliğinin daveti üzerine konuşmacı olarak Amerika’nın Newyork kentinde birleşmiş milletler binasında 5 günlük toplantı ve gezi ziyaretinde bulunduk. Sona eren toplantının ardından Dalaman’a gelir gelmez buradan sevindirici haberleri vermek isterim, Dalaman için ve çevre ilçeleri de kapsayan proje için önemli girişimlerimiz oldu. Güzel bir çalışma oldu İlçemiz adına ve bölgemiz adına, 31 Ekim birleşmiş milletler kararı ile Dünya erişilebilir ulaşılabilir kent günü ilan edilmişti, o gün birleşmiş milletlerin merkez binasında konuşmacı olarak katıldım.

İlçemizin güzelliklerini ve her türlü yaşayan insanın dezavantajlı engelli insanların yaşayabileceği kent profilinin bizim ülkemize çok uygun olduğunu söyledik. Yaşanabilir güzellikleri, tabiat güzellikleri , iklim şartlarını, düz arazi olması, şehrin hemen merkezinde sadece 5 dakika uzaklıkta havalimanının olmasını, öz kaynaklarımızı, denizini, kaplıcalarımızın olmasını ve bölgemizin ne kadar yaşanabilir bir yer olmasını anlatma imkanı bulduk.

Kendi adıma İlçem adına güzel bir girişimde bulunarak geri dönmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

Birleşmiş milletlerde bu denli önemli bir toplantıya katılarak Dalaman ilçemize müjdeli haberler getirmekten gurur duymaktayım. 88 ülkenin üye olduğu 400 üst üyenin katılımcı olduğu arenada Dalaman’ı en iyi şekilde tanıttık.

Gelecekte  Dalaman’ın engelli vatandaşlar için yaşama, tedavi, günlük gezi, belli süreli amaçlı gelmeleri için en uygun yer olduğunu anlattık, ve beklentilerimizin üzerinde ilgi gördük.

Dünya engelliler birliğinin genel merkezini Dalaman yapalım teklifi aldık

Yapmış olduğumuz bilgilendirmelerin ardından, Dünya engelliler birliği başkanı bize, Dünya Engelliler birliğinin genel merkezini Dalaman olarak yapalım diyebilecek kadar ilgiyle karşılandık. Bu teklifide değerlendirmeye alacağız, önümüzdeki aylarda yapılacak olan meclis toplantılarında gündeme getirerek, Dünya engelliler birliğinin teklifini değerlendireceğiz. Amacımız Dalaman’ı merkez olarak oluşturmak olacaktır. Bu amacımıza ulaşmak isabetli ve sevindirici bir karar olacaktır.

Bunlar sadece bir başlangıç olacaktır, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ve Fethiye ilçeleri de katkı sağlayacağını buradan duyurmak isterim.

Büyük bir mesafe aldığımızı sizlere duyurmak isterim.

1 Milyar 200 milyon engelli vatandaş yaşıyor dünyada, bu insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek, tedavi ortamını bulabileceği yer arıyorlar. Bu yer için en uygun yer Dalaman  bölgesi, ayrıca kaplıcamızın olması, kaplıcamızın kas ve eklem ağrılarına, sedef hastalarına tedavi uygulayabilecek durumda olmasıda buranın cazibesini dahada artırmaktadır. Biz bu özel varlıklarımızı, cennet üstü bir alanımızın dünyaya tanıtılmasının en iyi yol olduğunu gördüğümüz bu alanda çalışmalarımızı Amerika’da sürdürdüğümüz gibi burada da devam ettireceğiz. Gelecekte buradan çok büyük bir katkı alacağımızı hep birlikte görüp yaşayacağız” dedi.

Dalaman’a 12 ay Turizm kazandıracağız

Therme Maris bizim için önemli bir tesis, 1 Yıl önce  başlatmış olduğumuz Ankara sağlık derneği ile başladığımız  çalışmaya Dalaman’da bulunan Therme Maris, Ertaç beyin yeri ile genişlik kazandırdık. Kaplıcalarımız ile ilgili, buraya Rusyadan turist getirme misafir getirmeyi sağlayabilecek bir çalışmanın içerisindeyiz.

Rusya’dan ayın 22 ve 23’ünde acente şirketleri gelerek Therme Maris’in alt yapısını inceleyerek Ertaç beyle protokol imzalayacaklar. Böylelikle yaz ve kış 12 ay kaplıcalarımızın turizm alanı içerisinde tutmaya çalışacağız”dedi.

Haber : Güngör ÇOBAN

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.