Dalaman İnciri tanıtım günü düzenlendi

0
737

Dalaman İnciri tanıtım günü düzenlendi

Dalaman Bozbel mahallesinde Ömer Kaplan’nın 15 dekarlık incir bahçesinde, Dalaman İnciri tanıtım günü düzenlendi.

 


Düzenlenen incir tanıtım gününe Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, ,İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ergün Akdeniz, Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay ve İlçe Protokolünün Katılımıyla Gerçekleşti.
İncirin Gizli Kahramanları Ömer Kaplan’nın 15 dekarlık incir bahçesinde Dalaman İnciri tanıtım günü düzenlendi. Dalaman’ın tarımsal yıldızı Dalaman inciri üreticinin yüzünü güldürüyor.


Dalamanda 500 ton kuru incir kurutulmaktadır;
Hasat etkinliğinde Dalaman incirinin kurutmalık olarak ta sergilendiği bahçede, Dalaman kaymakamı Ali Güldoğan konuşmasında “İlçemizde; incir ekonomik açıdan son derece önemli bir meyve olarak ön plana çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarımıza göre yaklaşık 500 ton kuru incir üretimimiz söz konusudur.
Yetiştirilen kurutmalık incir bölgeye çok iyi adaptasyon sağlamış kendine özgü aroması ve morfolojik yapısı ile bölge halkının ve tüccarların beğenisini kazanmıştır. Yüksek mahallelerimizde nemin düşük ve havanın serin seyretmesi kurutma döneminde incir kalitesine olumlu etki yapmaktadır. Kalitenin yakalanması ve tanıtımın iyi yapılması halinde, bu rakamların artacağı tahmin edilmektedir.


İncirde kurutma tekniği ve sınıflandırma bilincinin gelişmesiyle birlikte kalitenin yükseleceği ve elde edilen gelirin artacağı da görülmektedir” dedi.
Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş “Dalaman incirinin ilçemizin önemli bir tarımsal markası olması için üreticimize destek vereceğini bu kapsamda kurutmalık incirlerin sergiye alındığı kerevetlerin dağıtımında Belediye olarak üreticilerimize katkıda bulunacağını “belirtti. Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergün Akdeniz “Dalaman İncirinin kaliteli üretimi için müdürlüğümüz olarak üreticilerimize yetiştiricilik ve hastalık zararlıları kontrolü yapıldığı ve ilce müdürlüğümüz elemanlarınca coğrafi işaret için çalışmaların başladığını “belirtmiştir.
Hasatta temsili olarak Belediye Başkanı Muhammet Karakuş paket halinde kuru inciri alımı yaparak sezonu açmış ve hasat etkinliği protokol üyeleri ile bahçenin gezilmesiyle sona ermiştir.


Bu kapsamda Bozbel muhtarı Enver Kaplan’ın göstermiş olduğu ev sahipliği ve emekleri için ayrıca teşekkür ederiz.
İncir hasadının ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. Bereketli hasatlar dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.