Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşları bilgilendiriyor

0
2040
Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşları bilgilendiriyor

Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü

vatandaşları bilgilendiriyor

Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından en yaygın dolandırıcılık yönetimi olan “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık” konusunda vatandaşları bilgilendiriyor.

 

Broşür ve Dalaman Belediyesi İnternet sitesi üzerinden vatandaşları dolandırıcılara yönelik uyaran Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü, Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında şüphelilerin, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıttıkları bu kişilerin bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşları iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırdıklarına dikkat çekildi.

Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğünün hazırlamış olduğu broşür’de ise dolandırıcıların dolandırma taktikleri şöyle belirtildi:

SİZİ TELEFONLA UYARAN

-1 Yıl önce sağlık sigortası yaptırmayı sesli onay ile kabul ettiğinizi

-Belli bir miktar borcunuz olduğunu

-Ödenmezse hakkınızda yasal işlem yapılacağını söyleyerek KESİNLİKLE inanmayın

-Bankamatiklerde işlem yaparken şifrenizi hiç kimseyle paylaşmayın

-Tanımadığınız kişilerin yardım teklifini kabul etmeyin

-Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından banka hesabınızın boşaltılacağı

-Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattınızın kullanıldığı

-Bir olayda isminizin geçtiği

-Hesaplarınızdaki paranızın çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı

-Şüphelilerin tespiti veya yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağınız

-İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere konulması gerektiği,

-Banka hesabınız terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitiminde parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturularak dolandırıcılık olayları gerçekleştirilmektedir.

-Telefonunuza “hediye ödül kazandınız” veya “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında edinilen para taleplerine inanmayınız. SMS metinlerinde geçen aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayan, gelen mesajda yazan internet sitesi linkine tıklamayın.

-444- 0850 ile başlayan numaralardan sizi arayan ve geçmişe yönelik kredi kartı aidatı ve kredi masraflarınızı geri alalım diyerek, banka hesap bilgilerinizi isteyenlere KESİNLİKLE inanmayın.

NE YAPILMAMLI!!!

-Tanımadığınız numaralardan gelen çağrılara dikkat edin.

-Emin olamıyorsanız kişisel verilerinizi kesinlikle karşı tarafla paylaşmayın.

-Telefonda işlem yapmak için kurumların numaralarını siz arayıp işleminizi gerçekleştirin.

-Kart bilgilerinizin yasadışı şekilde birilerinin eline geçtiğini düşünüyorsanız bankanızla irtibata geçin.

-Şüpheli işlemlerden kurtulmak için kartınızın iptal edilmesini sağlayın.

-Kendisini savcı, hakim, polis, banka görevlisi ya da herhangi bir devlet görevlisi olarak tanıtıp çeşitli hikayeler uydurarak yapmanızı isteyen şahıslara bu uydurma hikayeler genelde kredi kartınızın ya da telefon sim kartınızın kopyalayarak terör örgütleri veya çeteler tarafından kullanıldığını, size operasyon yaptıklarını söyleyerek sizi bu durumdan temizlemek için bu operasyonda kullanmak üzere para ve altın vb. isteyeceklerdir İNANMAYIN.

-Bu kişileri gecikmeden 112 Acil ihbar hattına bildiriniz. Unutmayın! Savcı yada polis sizden operasyon için yardım istemez.

-Kamu görevlileri sizden hesap numarası, para veya altın istemez.

Melahat TUNEL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.