Dalaman Havalimanı’na 705 milyon Euro

0
444
Dalaman Havalimanı'na  705 milyon Euro

Dalaman Havalimanı
705 milyon Euro ya verildi

Dalaman Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesinde en yüksek teklifi, 705 milyon avro+KDV ile YDA İnşaat’ta kaldı.


Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde yapılan ihalede, Komisyon Başkanı Zafer Topuz, firmaların iç zarflarını açtı.

Topuz, dosyaların incelenmesi sonucunda 4 firmanın teklifinin de şartnameye uygun olduğunun tespit edildiğini belirterek, açık artırma oturumunu başlattı. İhalenin, açık artırma bölümü 350 milyon avro+KDV ile başladı. Firmaların karşılıklı artırımlarıyla geçen 24 turun ardından Limak-GMR OGG ihaleden çekildi.

Bu arada, Komisyon Başkanı Topuz, artırma aralığını 5 milyon avroya çıkardı. 3 firma arasında devam eden açık artırmada 33. turda Fraport-IC İçtaş da ihaleden çekildiğini açıkladı.
İki firma arasında devam eden ihalede, 37. turda YDA İnşaatın 705 milyon avroluk teklifi üzerine TAV Havalimanları Holding de ihaleden çekildi. Böylece Dalaman Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesinde en yüksek teklifi, 705 milyon avro+KDV ile YDA İnşaat vermiş oldu.
Şartname gereği, YDA İnşaat söz konusu bedelin yüzde 10’unu sözleşme sırasında peşin olarak, kalan bölümünü ise işletme süresince yıllık taksitler şeklinde ödeyecek. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, ihale sonrası yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan YDA İnşaat’ı tebrik etti.
“NEFES KESEN YARIŞ OLDU”
DHMİ olarak kamu-özel sektör işbirliğiyle 17. ihaleyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Birdal, ihalenin “nefes kesen” bir yarış halinde geçtiğini söyledi.
İhalenin 37. turunda ipi YDA’nın göğüslediğini dile getiren Birdal, sonucun ülkeye hayırlı olmasını diledi.
2040’A KADAR İŞLETME HAKKI
YDA İnşaat, sözleşmenin ardından, Dalaman Havalimanı terminallerinin işletme hakkını 31 Aralık 2040’a kadar elde edecek.

200 MİLYON EURO YATIRIM YAPACAK
YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan da ihalede kıyasıya bir rekabet yaşandığını belirtti. Dalaman Havalimanının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Arslan, “Kiramızı ödeyebilmek için çok çalışacağız. Allah utandırmasın. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.
Arslan, “180-200 milyon Euro yatırım söz konusu olacak ve proje finansmanı ile yapacağız” diye konuştu.
KİMLER TEKLİF VERDİ?
İhaleye YDA İnşaat, TAV Havalimanları Holding TAVHL Limak-GMR ve Fraport -IC İçtaş teklif vermişti. İhale Komisyonu Başkanı Zafer Topuz, “İhalenin bir ay içinde sonuçlanmasını bekliyoruz; ardından ihaleyi kazanan şirket iç hat işletmesini devralacak; dış hat işletmesini ise 28 Nisan 2015’ten itibaren alacak” dedi.
haber merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.