“Dalaman Çayı Kirletiliyor”

0
57
“Dalaman Çayı Kirletiliyor”

“Dalaman Çayı Kirletiliyor”


 

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, TBMM Genel Kurulu’nda Dalaman Çayı’nı gündeme getirdi.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin Acıpayam’ın altyapısının değiştirilmesiyle ilgili bir proje açıkladığını söyleyen Demir, yapılacak iş kapsamında kanalizasyon ve atık su borularının Acıpayam’dan Dalaman’a kadar uzanan Dalaman Çayı’na döküleceğini dile getirdi.

Bu konudaki iddiaları gündeme taşıyan Demir, “Yöre halkı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından tepki toplayan bu planlama neden arıtma sistemlerinin öncelikle devreye girmesi düşünülmeden yapılıyor? Kirliliği artırarak Dalaman Çayı’nı yok edecek olan bu uygulama için fizibilite çalışmaları yapılmış mıdır? Altyapı çalışmasının sonuçları iyi değerlendirilmiş midir?” sorularını sordu.

-Dalaman Çayı

Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içerisindeki Dalaman Çayı, Türkiye’nin en iyi rafting rotalarından biri. Akdeniz ve Ege’de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle, yerli ve yabancı turistlerce ilgi gören Dalaman Çayı’nda yıl boyu rafting yapılabiliyor. Dalaman çayı üzerinde alabalık üretme çiftlikleri ve biri Türkiye’nin 5. büyük barajı olmak üzere 6 HES bulunuyor. Antik ismi İndos olan Dalaman çayı’nın toplam uzunluğu 229 kilometre. Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyerek Denizli’ye bağlı Acıpayam ilçesinden geçiyor. Dalaman Çayı, dar ve derin bir vadi içinden akarak, Ortaca ve Dalaman ilçelerinin ortasından geçerek denize dökülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.