DALAMAN BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI EL DEĞİŞTİRDİ

0
2084

DALAMAN BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI

EL DEĞİŞTİRDİ

Prof. Dr. Niyazi Özdemir

Belediyemiz el değiştirdi, başkanlık Ak Partiye geçti. Bu münasebetle yeni seçilen sayın Başkan Muhammet Karakuş’u tebrik eder, görevinde başarılar dilerim.

Belediyecilik hizmet yeridir, ilçenin sorunları için kimse kaymakamlığa gitmez, belediyeye gelir. Belediyenin görevleri saymakla bitmez. İl ve ilçenin her türlü sorunu ondan sorulur. İnsanların rahat ve huzur içinde yaşamaları için belediyeler her türlü tedbiri almakla mükelleftirler. Bunun kolay olmadığını biliyorum. Bendeniz Ortaca’da 5 yıl süreli meclis üyeliğim sırasında belediyeyi tanıma fırsatım olmuştu.

Şu gerçeği hep söylerim: Halkımız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirse belediyelerin işi kolaylaşır. Yani herkes kapısının önünü temiz tutarsa , çöpü caddeye , sokağa atmaz kısaca kurallara uyarsa yerleşim yeri temiz ve bakımlı olur. Bunlar aksarsa belediye bunları yerine getirir ama işleri çoğalmış olur.

Belediyemize görüşlerimi şöyle sıralamak istiyorum. 1994 yılından beri Ortaca ve Dalaman’da bulunuyorum. Geldiğimde Dalaman çok daha yeşildi. Narenciye bahçeleri , pamuk, buğday , sebze ekilen yerler çok fazlaydı. 10-15 yıl içinde hızlı betonlaşma başladı. 1.ve 2. Sınıf tarım arazileri , seralar , buğday ve pamuk ekilen yerlerde şimdi 5-6 katlı beton bloklar yükseldi.

Yeni belediye başkanından şunu isteyelim: Artık betonlaşmaya son verilsin. İmar planlarında değişiklik yapılsın , Dalaman artık betonlaşmasın. 10cm. kalınlıkta yüzeysel tarım toprağı 10 bin yılda oluşuyor ve bu topraklar gelecek generasyonları besleyecektir. Betonlaşınca bu topraklar ebediyen kaybedilmiştir. Yeni yapıların, tarım yapılan yerlerin dışına çıkarılması sağlanmalı.

Küresel ısınma sonucu, artan sıcaklıkta beton blokların rolü olduğunu da hatırdan çıkarmamak gerekir.

Bu önerilerden sonra yeni Belediye Başkanımıza , köşe yazarlığı yaptığım Dalaman Gazetesi adına başarılar dilerken , Dalaman halkının belediyeye yardımcı olacağını gönülden diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.