Çoban köpeği “Kantar” koruma altında

0
5541

Çoban köpeği

“Kantar” koruma altında

Köyceğiz’de sahibi tarafından otomobilin arkasına bağlanarak sürüklenen çoban köpeğine hayvan severler sahip çıktı.

Ayağında ve vücudunun çeşitli yerlerinde sürtünmeye bağlı yanıklar oluşan çoban köpeği Kantar, Hayvan Dostları Derneği Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (HAYDOS) tedavi altına alındı.

Otomobilin sürücüsü Mesut Bilgiç, ifadesi alınmak üzere Köyceğiz İlçe Jandarma Karakoluna götürüldü.

Hayvan Dostları Derneği Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli Bekir Karakartal “Deride sürtünmeye bağlı ağır bir travma vardı. Biz ilk müdahalesini yaptık, bundan sonraki süreç tedaviye cevap vermesini bekleyeceğiz” dedi.

Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen, duyarlı bir gencin ihbarı üzerine olay yerine gittiklerini söyledi.

“Saatlerce beyefendiyi ikna etmeye çalıştık. Sıcağında etkisiyle asfaltta bayağı bir sürüklemiş olması lazım. Çünkü köpekte ağır yaralar oluşmuştu. Uzun süre uğraşmamıza rağmen köpeği bize vermek istemedi. Tedavi olmasını istemedi. Arabada iki tane de koyun vardı. Arabada yer olmadığı için koymadığını söyledi. Hayvanın çok korktuğunu gözlemledik, daha önce de işkenceye maruz kaldığını düşünüyoruz. Hayvan da çok kötü durumdaydı, jandarmadan yardım istedik. Nöbetçi savcının kararıyla köpeğin bize verilmesine karar verildi. Köpeğin sahibi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Ama ne yazık ki bunun da çok ağır bir cezası yok” dedi.

-“Bakanım sesimizi duyun”

Dağdelen sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu aslında bu olay yankı yaptı ama bu sadece buz dağının görünen bir yüzü. Çünkü inanın ki ülkenin her yerinde her dakika böyle olaylar yaşanıyor. Bu tabi tesadüfen görüldüğü için, sosyal medya devreye girdiği için, sivil toplum örgütleri araya girdiği için birazcık daha ses getirdi ama bunun gibi olaylar çok var. Ne yazıkki cezası çok az. Ben sayın bakanımız Veysel Eroğlu’na sesleniyorum. Ne olur bizim sesimizi duyun sayın bakanım. Bu vahşete bir son gelsin. Bu hayvanlara işkence edenlere mutlaka hapis cezası getirilmeli”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.