Çiftçiden muhteşem zeka

0
574

Çiftçiden muhteşem zeka

Muğla’nın Ortaca ilçesinde tarla sürerken boynu ağrıyan çiftçiden muhteşem buluş. Görenler Nasreddin hocanın eşeğe ters binme hikayesini hatırlayıp, “yüzyılın Nasreddin hocası” benzetmesi yapıyor.

20 bin liralık Traktörünü 10 bin lira masrafla modifiye yaptıran Çiftçi Özay Olgun, normalin aksine ters giden traktörüyle tarla ve bahçede çalışırken ağaçlara zarar vermeden, bahçe sürme işlerini daha rahat yapabiliyor.

-“Ters gitmekten boyun fıtığı oldum”

Yıllardır traktörle tarla ve bahçe işlerinde çalışarak ekmeğini kazandığını ifade eden Traktör sahibi Çiftçi Özay Olgun, son yıllarda yaşadığı boyun fıtığı dolayısıyla işini yapmakta zorlandığını, çözüm ararken bu fikir aklına geldiğini söyledi.

Çiftçi Özay Olgun, “Önce normal şekilde çalışan traktörle çalışıyordum. Sürekli arkaya bakmak gerekiyor ve aşırı boyun ağrısından rahat yapamaz oldum. Ters giderken normal geri geriye çalışan traktör olursa ağaç dalları çarpıyor, dönüş yapamıyorsun. Olmadık çukurları göremiyorsun. Taşları göremiyorsun.  Narenciye bahçesinde, ağaç arasında, çalıştığım için, ağaçların çiçeklerine, dallarına zarar gelmemesi, rahat bir şekilde çalışma amacıyla traktörü bu şekil yaptırıp da uzun süre bu işi devam etmek için buna karar verdim. Böyle daha rahat çalışma yapabiliyorsun” dedi.

-“10 bin lira masraf ettim”

Traktör sahibi Çiftçi Özay Olgun şunları söyledi. “Kendi kafama göre tasarladım yaptıttırdım. Traktörün değeri 20 bin lira, 10 bin lira da masraf edip bu hale getittirdim. 4 geri 4 ileri olduğu için sadece direksiyonun ve koltuğun yerini değiştittirdim. Bunu daha rahat olması için bazı hidrolik sistemlerinde bir değişiklik yaptıttırdım Vatandaşlar gördüğünde biraz şaşırıyor”

-“Daha da geliştirilebilir”

Traktör tamircisi Hasbi Yabar ilk kez gördüğünü ifade ederek “Modifiye yapılmış, güzel bir şey. Kendi imkanları dahilinde yaptırmış. Çok güzel, kullanışlı bir şey, ağaçlara zarar vermez. Yeni nesiller daha değişik daha ileri, daha teknolojik, bir şey yapabilir. Bu günün şartlarında ben güzel olduğunu gördüm, tebrik ederim yapan arkadaşlarımı” dedi.

Tarla sahibi Ömüray Kabak ise, “Yıllardır bahçe tarla işlerimizi, otumuzu Özay abi biçer. Traktörünün farklı bir tasarımı var. Tabi bu da bizim ilgimizi çekiyor ve tasarımından dolayı daha kolay oluyor yaptığı iş. Daha kullanışlı, meye ağaçları arasında çalışırken de verimli çalışıyor. Trafikte de herkesin ilgisini çekiyor” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.