0
362

Çiftçi ürünün pahalı gösterilmesinden rahatsız


Dalaman’da çiftçiler ulusal televizyonlarda ürünlerin pahalı gösterilmesinden rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler.

Her ekonomi haberlerinde sadece Pazar yerlerinde yapılan röportajlarda özellikle, narenciye ve domates başta olmak üzere ürünlerin fiyatlarının çok yüksek gösterilmesinin tüketiciyle üreticiyi karşı karşıya getirdiklerini öne sürdüler.

-Maliyetler yüzde yüz arttı

Pamukçulukla çiftçiliğe başladıklarını pamuk üretiminin bitmesiyle narenciyeye yöneldiklerini söyleyen Üretici Mehmet Orhan, “narenciyede fiyatlar normal. Bahçede 50-60 kuruş arasında veriyoruz bunun da 30-40 kuruşu maliyeti. Bizlere kiloda 20 kuruş para kalıyor. Maliyetler çok fazla gübre, 120-130 lira, geçen sene 10 liraya aldığım ilaç 20 liraya çıktı. Maliyetler yüzde yüz arttı. Ancak bizler milli servet olan narenciye ağaçlarımızın heder olmaması için zor şartlarda çiftçiliğe devam ediyoruz. Marketlerde gösterilen fiyatlarla üretici kazanıyormuş gibi gösterip üreticiyle tüketiciyi karşı karşıya getirmeyin” ifadelerini kullandı.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tevfik Tayfun Tuncay, üreticinin korunmasını istedi.

-1 kilo Portakal 1 lira, 1 paket sigara 14 lira

Ulusal medyada sık sık narenciye, domates ve diğer ürünlerin çok pahalı olduğu yönünde haberler çıktığını ifade eden Tevfik Tayfun Tuncay, “Pazarda domates 3 lira, portakal 3 lira, limon 4 lira halk alamıyor türü haberler sürekli yer alıyor. Biz bu haberlerden dolayı çok üzgünüz. Bunun çiftçiden çıkış fiyatları 1 lirayı geçmiyor. Bunun da yarısından fazlası masraflara gidiyor. Ama bakıyorsunuz bir paket sigara 14 lira. Marka bir ayakkabı 300 lira. Kimse bunun hesabını haberini yapmıyor, daha çok bunlarla ilgilenilmeli” dedi.

-Güçlü tarım, güçlü ülke

Ürünlerle ilgili, çiftçilerle ilgili bu tarz haberler çiftçilerimize yaralıyor diyen Tevfik Tayfun Tuncay, “çiftçi zor şartlar altında çalışıyor. Yağmur çamur demeden ürün yetiştiriyorlar. Mazot, ilaç, gübre gibi girdi maliyetleri çok yüksek. Bunun yanı sıra zaten çiftçilerimiz çok yüksek kazanç sağlayamıyorlar. Banka kredileriyle hayatlarını devam ettiriyorlar. Güçlü bir ülke olmak istiyorsak biz çiftçilerimize sahip çıkalım, arkasında olalım ki onlar güçlü olursa biz güçlü oluruz. Bu yüzden çiftçiye dört elle sarılıp desteklemeliyiz, teşvikleri sunmalıyız. Ulusal medyadan rica ediyoruz bu tür haberler yapmasınlar. Farkında olmadan çiftçilerimize zarar veriyorlar, bununla birlikte ülkemize zarar veriyorlar. Ben özetle şunu söylemek istiyorum. Çiftçilerimize destek olalım, güçlü tarım güçlü ülke olalım” dedi.

Güngör Çoban-Melahat Kanbur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.