CHP Ortaca İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Zuhal Arslan;

0
579
CHP Ortaca İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Zuhal Arslan;

CHP Ortaca İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Zuhal Arslan;

“yaşasın kadın dayanışması”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, Ortaca’da etkinlik düzenlendi. Cumhuriyet meydanında toplanan kadınlar Atatürk anıtına çelenk bırakarak basın açıklamasında bulundular. Diğer taraftan CHP Ortaca İlçe Örgütünde Yuvarlakçay direnişinde kadın ve basında yer alan kadına yönelik şiddet ve kadın direnişleri konulu sergi açıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile CHP Ortaca İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Zuhal Arslan tarafından basın açıklaması okundu.

Zühal Arslan açıklamasında “8 Mart 1857’de New-York kentinde 40 bin Dokuma İşçisinin daha iyi çalışma koşulları için ve eşit işe eşit ücret istemiyle başlattığı mücadelenin sonucunda, çoğu kadın 129 işçinin hayatını kaybetmesinin anısına dünyanın her yerinde ve ülkemizde daha iyi bir dünya özlemi taşıyan kadınların hak arama mücadelesinin günüdür” dedi.

8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak, umut ve güven dolu onurlu bir geleceği kurmak, kaybettiklerimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlemek için bir araya geldiklerini ifade eden Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz kadınlar yüzyıllardır gericiliği, güvensizliği, yoksulluğu, işsizliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı, ırkçılığı ve militarizmi en yoğun ve en ağır biçimiyle yaşayanlarız. Küresel ekonomik kriz, savaşlar ve yaşamlarımızı kuşatan muhafazakarlık biçimleri ile sürekli yeniden üretilen şiddet, cinsiyetçilik ve ırkçılığa maruz kalıyoruz.

Bugün dün olduğu gibi, kadınları yaşamın dışına itmeye çalışanlara karşı tekrar sözümüzü söylüyor, ülkemizin kadınlar açısından umudun tükendiği bir ülke haline gelmesine seyirci kalmayacağımızı ilan ediyoruz.

Ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığın kırıldığı, umut ve güven dolu onurlu bir gelecek, hak ve olanak eşitliğinin olduğu, çoğulcu, özgür ve sosyal adalet temelli bir dünya istiyoruz.

Bizler farklı görüşlerin zenginlik olduğuna, kadınların dayanışmasının ve ortak bir mücadele yürütmesinin bir temenniden öte zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu mücadelenin toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan etmeyen, barış, emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi ile kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza, el ele olduğumuz sürece başarılı olacağına inanıyoruz.

Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; “gün dayanışma günüdür, gün direnme ve isyan etme günüdür, gün kadınların mücadele günüdür, yaşasın 8 Mart yaşasın kadın dayanışması diyoruz”.

Ömer KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.