Çeyrek asırlık çile; ESKA

0
809
Çeyrek asırlık çile; ESKA
İncebel Tatil Köyü sakinleri yıllardır çözüm umuduyla yaşadılar. Bazı villa sahipleri bu süre zarfında yaşamlarını yitirdi. “bizi duyan var mı?” yazılı pankartla sesini duyurmaya çalışan ESKA zedelerden Osman Azap (kareli gömlekli) çözüm beklerken yaşamını yitirenlerden yalnızca bir tanesi.

 

Çeyrek asırlık çile; ESKA

Ömer Kundakçı

Dalaman’da 1987 yılında, dönemin ünlü işadamlarından Selim Edes’e ait ESKA İnşaat tarafından yapılan ve toplam 657 villadan oluşan Eska İncebel Tatil Köyünün 25 yıllık çilesi devam ediyor. 2b yasasından da umduğunu bulamayan hak sahiplerinin tek umudu yeni bir yasa çıkmasına kaldı.

-Çürümeye terk edildi

Eska İncebel Tatil Köyündeki 657 villadan 240’ı Vakıfbank’a ait. Evler deniz manzaralı, çevresinde selenyum ve kükürtlü suların bulunduğu, bir bölümü orman, bir yanında uluslararası havalimanı, diğer yanında yapılması planlanan Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri. Ancak birçoğu boş ve kullanılmayan lüks villalar çürümeye terk edilmiş durumda.

-Yat Limanı umudu

Eska İncebel tatil köyünden villa sahibi olan kişiler aldığı lüks villaları birer birer satışa çıkardı. Villaların her biri yaklaşık 60 bin avro’dan satışa sunuluyor. Ancak tapu devri yapılamayan ve satış sözleşmesiyle satılan villalar alıcısına da satıcısına da huzursuzluk veriyor. Villa sahipleri umudunu çıkacak yasa ve Dalaman’a yapılması planlanan Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri’nin bir an önce başlamasına bağladı.

-Ortada bir yanlış anlama ve yorum var

İncebel Tatil Köyü sakinlerinden Eczacı Cengiz İlhan “İnsanların huzur içerisinde yaşaması için yapılan ve birçoğu yabancılara satılan İncebel Tatil köyünün sıkıntıları tapuları ellerine geçtikten sonra açılan tapu iptal davasıyla başladı. Evleri satın alan vatandaşlar devletin verdiği teminatla, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Vakıflar Bankası tarafından verilen teminatla buradan ev satın aldılar. Şimdi deniliyor ki bu bölge yakılarak açılmış, yapılan araştırmalarda yangın olan yerler bu bölge değil. Oysa ki buralar orman vasfını yitirmiş alanlar. Çünkü ortada bir yanlış anlama ve yorum var. Öncelikle bunun düzeltilmesi gerekiyor. Burada devletin kurum ve vatandaşlar mağdur durumda. 2b kanunu da çözüm getirmedi. Şu ana kadar bu sorunu ne milletvekilleri, ne bakanlar ne de başbakanlar çözebildi. Yeni adımlar atıldığını duyuyoruz ve merakla bekliyoruz. Burada yaklaşık 350 hane de yaşam devam ediyor. Sorun çözüldüğünde Vakıflar Bankasına ait olan yerlerde değerlendirilecektir. Dolayısıyla bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır”

-Yıllardır çözüm beklediler

İncebel Tatil Köyü sakinleri yıllardır çözüm umuduyla yaşadılar. Bazı villa sahipleri bu süre zarfında yaşamlarını yitirdi. Zaman zaman basın açıklamalarıyla seslerini duyuran ESKA zedeler, zaman zaman da bölgeye gelen milletvekili ve bakanlara da seslerini duyurabilmek için “bizi duyan var mı?”, “mağdurlar mağdurların halinden anlar” yazılı dövizlerle çözüm beklediler.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.