Ana Sayfa Gündem Çevreciler İztuzu’na hastane istemiyor

Çevreciler İztuzu’na hastane istemiyor

0
548
Çevreciler İztuzu’na hastane istemiyor

Çevreciler İztuzu’na hastane istemiyor

Haber : Ömer Kundakçı

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan İztuzu plajına yapılması planlanan eni 19, boyu 20 metre ve carettacaretta şeklinde tasarlanan hastanenin projesinin iptali için Muğla İdari Mahkemesine 4 Kasım 2013 tarihinde imar planına karşı yürütmenin durdurulması için dava açan platform üyeleri şimdide imza kampanyası başlattı.

-Bölge İmara açılır

Çevreciler İztuzu’naÇevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) iş birliğinde  yapılması planlanan carettacaretta hastanesinin yapılmasının ardından bölgenin imara açılmasının da önünün açılacağını savunuyorlar.Platform Sözcüsü Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, Dalyan beldesi Cumhuriyet Meydanı’ndaki imza kampanyasında yaptığı açıklamada, Dalyan’da yaşayanların carettacaretta hastanesinin sahile yapılmasını istemediklerini söyledi

-İztuzu plajına değil, başka yere yapılsın

 İmza kampanyasına destek veren Alman vatandaşı Maria Yunka “4,5 yıldır burada yaşıyorum. Bence bunu düşünmek delilik. Böyle bir şey olamaz. İztuzu Avrupa’nın en iyi plajı seçilmişti, plajın çok güzel bir doğası var. İztuzu’nda çok basit yapılar var. Yapılmasını söyledikleri bina ise çok büyük ve orada olamaz” dedi.

İztuzu Kumsalını Koruma Platformu sözcüsü Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş ise “Plajda yapılması planlanan Caretta hastanesi için İztuzu Kumsalını Koruma Platformu olarak, 4 Kasım’da imar planlarına karşı dava açmıştık. Bugün de burada Dalyan halkının imzalarıyla Bakanlıkların görüşünü değiştirmesi için imza kampanyası başlattık. Dalyan halkının da katılımı çok iyi. Kimse bu projenin İztuzu’nda yapılmasını istemiyor. Herkes İztuzu dışında bir yerde yapılmasını istiyor. Projeyi, Carettaların tedavi edilmesi, araştırılması, onların izlenmesi fikrini destekliyoruz. Ancak böyle devasa dev bir kaplumbağa görünümlü hastanenin plajda yer almasını istemiyoruz. Plaj koruma altındadır. Doğal sit alanı, arkeolojik sit alanı ve sulak alandır. Bu kadar korunma statüsünün olduğu bir yerde inşaatın bin 100 mertekare inşaat alanının çok büyük olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca verilen yükseklik izni de 8,5 metredir. Bu da çok büyük 3 katlı bir apartman boyunda bir binanın plajda olması anlamına gelecektir. Oradaki peyzajı tamamen bozacak, doğal örtüyü yok edecek bir inşaattır. 22 dönüm orman arazisinin verilmesini de yanlış buluyoruz” diye konuştu.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.