Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Dalyan’da

0
235
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Dalyan’da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Dalyan’da

Ömer Kundakçı

Bakan Bayraktar “Yüreğinde hayvan sevgisi olmayan Allah’ı da sevmez”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Şirketi (BTC Şti.) tarafından da desteklenen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (Özel Çevre Koruma Kurumu), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dalyan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile Dalyan İztuzu Kumsalı’nda 2008 yılında faaliyete geçen Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni (DEKAMER) birtakım incelemelerde bulunmak üzere ziyaret etti.

Ziyarette Muğla Valisi Fatih Şahin ve Çevreden Sorumlu Vali Yardımcısı Ali Barış, Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürü İlker Uğur, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve BTC Şirketi yetkilileri de hazır bulundu.

*İztuzun’dan her yıl yaklaşık yaklaşık 20-25 bin yavru denize ulaştırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’a Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi ve DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska tarafından merkeze şu ana kadar gelen yaklaşık 70 deniz kaplumbağasının 40’a yakınının tedavisinin tamamlanarak denize bırakıldığı ve 8’inin ise halen bakımının devam ettiği bilgisi aktarıldı. Kaska, kumsaldaki yuvaların izleme ve korunmasına dair çalışmaların sürmekte olduğu ve her yıl yaklaşık 300 civarında yuvadan yaklaşık 20-25 bin yavrunun denize ulaştırılmasının sağlandığı bilgisini de paylaştı.

Prof. Dr. Yakup Kaska “Deniz kaplumbağalarının bu şekilde denize gönderilmesi tedavi sürecinin tamamlanması ve burada yaz kış projelerimizin desteklenmesi bakımından bakanımıza ve genel müdürümüze teşekkür ediyorum. Bir deniz kaplumbağasının yaralı olarak kurtulması demek neredeyse bin yavruya 20 yıl boyunca bakmakla eş değer. Bu kaplubağalar insan ömrü gibi 100-150 yıl kadar yaşayabiliyor. 25 yaşında cinsel olgunluğa erişiyor ve doğdukları kumsala geliyorlar. Bu yönüyle de bu hayvanlar vatanını unutmuyor ve süreki buraya gelip yumurta yapıyorlar. Bu nedenle bunların yaşadıkları yerleri korumalıyız” dedi.

*Deniz kaplumbağalarını araştıran tek merkez

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Dalyan Belediyesi ile ortaklaşa hazırlanan protokol kapsamında Pamukkale Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezini kurduklarını ifade etti.

Bağcı, Türkiye’de Antalya-Hatay sınırından başlayıp Ege ile Akdeniz’in birleştiği kıyıya kadar olan tüm bölgede deniz kaplumbağalarını araştıran tek merkez olarak görev yaptıklarını belirtti.

Araştırma merkezinde her yıl yaklaşık 20 yaralı deniz kaplumbağası tedavi edildiğini ve tedavileri tamamlandıktan sonra denize gönderildiğini anlatan Bağcı, “Denize bıraktığımız kaplumbağalara uydu takip cihazı takılıyor. Bu kaplumbağalardan alınan sonuçlar literatürde yayınlanıyor. Bilimsel anlamda da dünya literatürüne katkıda bulunuyoruz” bilgisini verdi.

*Yüreğinde hayvan sevgisi olmayan Allah’ı da sevmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Hayvan sevgisinin çok önemli olduğunu belirtti. Bayraktar, “Yüreğinde hayvan sevgisi olmayan Allah’ı da sevmez. Bu bir inanç meselesi. Bu bizim genlerimizde var. Avrupa’da daha önceden kediler, köpekler çuvallara doldurulup yakılırken biz Osmanlı döneminde camilerde, evlerde kuş yuvaları yapıyorduk. Kışın güvercinler yemsiz kalmasın diye vakıf kuruyorduk” dedi.

Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü;  “burası yılın 12 ayı açık, yaralı olan misinaya dolanan  caretta carettalar burada tedavi ediliyor ve tekrar denize salınıyor, burası tek. Buranın tüm masrafları bizim bakanlığımız tarafından Çevre ve Şehircilik bakanlığından karşılanıyor. Burada kaplumbağaların 2 yıl süreye varan tedavileri oluyor. Yaralanan denizde bulunan kaplumbağalar ihbar ediliyor, alınıyor getiriliyor ve burada tedavi ediliyor. Tedavileri tamamlanan 2 caretta caretta deniz kaplumbağasını buradan, burası kaplumbağaların yaşadığı en önemli koylardan birisi”

*BTC’den DEKAMER’e destek

BTC Şirketi desteğiyle, DEKAMER tarafından yürütülen Denizel Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi ile ilgili açıklama yapan BTC Şirketi Kurumsal İletişim Koordinatörü Sanem Anıl, “Doğaya ve insana saygılı bir kuruluş olmanın sorumluluğuyla, BTC Çevresel Yatırım Programı (ÇYP) kapsamında, 2003 yılından bu yana yalnızca biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları ile yürütülen toplam 21 projeye yaklaşık 7,5 milyon dolar yatırım yapmış bulunmaktayız. Denizel Yaban hayatı Rehabilitasyon Projesi, halihazırda faaliyet gösteren DEKAMER bünyesinde Türkiye’de ihtiyaç duyulan yaban hayatı rehabilitasyon kapasitesinin ve merkezin alt yapısının geliştirilmesini amaçlamaktadır. 370.000 USD bütçeli proje, denizel yaban hayatı konusunda çalışan veteriner, biyolog ve gönüllülerin kapasitelerini geliştirmek ve bu uzmanlardan oluşan ulusal bir ağ kurulmasını ve Türkiye genelinden yaralı denizel yaban hayatının hızlı ve etkili bir biçimde merkeze naklinin gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan transfer ağının kurulmasını hedeflemektedir. BTC Şirketi olarak, proje kapsamını genişleterek DEKAMER’e desteğimizi sürdürüyoruz. DEKAMER’in altyapısını deniz kaplumbağaları ile sınırlı kalmayıp, foklar, yunuslar ve küçük balinalar gibi deniz memelilerini de kapsayacak şekilde geliştirerek, Akdeniz’de ve dünyada bilinen bir merkez haline gelmesini hedefliyoruz. Proje, bu haliyle Türkiye’de yaban hayatının korunması için sivil toplum, devlet, özel sektör ve üniversite gibi kurumların bir araya gelmesi hususunda önemli bir örnek teşkil etmektedir” dedi.

*Kaptan June’dan Bakan’a kitap

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Dalyan İztuzu Plajında yumurtalarını bırakan caretta caretta kaplumbağalarının neslinin korunması için başarılı bir mücadele vermiş ve Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfının kurucusu İngiliz çevreci 90 yaşındaki June Haimoff, (Kaptan June) ile de bir süre görüştü. Konuşmaların ardından Bayraktar’ın da merkezden İztuzu Kumsalına kadar taşınmasına yardım ettiği tedavisi tamamlanan 2 deniz kaplumbağası denize bırakıldı.

*DEKAMER

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ancak %3 kadarının erginleşebildiği ve yaklaşık 1000 yumurtadan ancak 1 tanesinin 50 yaşlarına ulaşabildiği deniz kaplumbağalarını korumak için Dalyan İztuzu Kumsalı’nda faaliyetlerini yürütmektedir.

Yaklaşık insan ömrü gibi 100-120 yaş civarına kadar yasayabilen deniz kaplumbağalarını gerek bu genç safhada ve gerekse ergin safhada da balıkçılık, trol avcılığı, hastalık, kirlilik ve sürat motorları gibi değişik tehlikeler her zaman beklemektedir. Akdeniz’deki deniz kaplumbağalarının neredeyse yarısının yuvalama yeri olarak tercih ettiği Türkiye kumsallarında ve kumsallara yakın bölgelerde yapılan deniz faaliyetleri sonucu her yıl yaklaşık 50-100 adet deniz kaplumbağası ölmektedir.

Denizel Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi sayesinde daha fazla yaralı denizel yaban hayatına müdahale edilebilecek bununla beraber daha fazla insana ulaşılarak ilk yardım ve erken tedavi yöntemiyle çok sayıda yaralı hayvanın kurtarılması ve doğaya geri döndürülmesi mümkün olmuştur. Gerek beslenme ortamlarının araştırılması ve gerekse göç yollarının belirlenmesi kaplumbağaların sırtına yapıştırılan bir uydu verici cihazıyla mümkün olmaktadır. Kaplumbağalara uydu cihazı takılarak göç yolları izlenmekte ve rehabilitasyon sonrası uyum süreçleri de incelenmektedir. Isabel Dalyan ve Mersin Nazlı adlı deniz kaplumbağaları isteyen herkes tarafından web’den takip edilebilir (http://caretta.pau.edu.tr/uyducihazi.pdf). Proje çalışmaları yıl boyu devam etmekte olup yoğun turizm dönemi olan Mayıs-Eylül aylarında şu ana kadar çoğunluğu yabancı olan 30.000’den fazla ziyaretçiye birebir bilgi verilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.