“Ceset torbası talebimiz yok”

0
484

İl Sağlık Müdürü Dr Cihan Tekin;

“Ceset torbası talebimiz yok”

 Sağlık Bakanlığı’nın, Belediyelere binlerce ceset torbası yolladığı ile ilgili  ayyıldız.com adlı sitede yer alan haber nedeniyle Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşlarımıza    bilgilendirme   yapılması lüzumu görülmüştür.

Ceset torbaları yasal olarak, hastanelerde, adli   tıp kurumlarında ve ambulanslarda bulundurulması gereken sarf malzemelerdendir.
İl Sağlık Müdürlüğü olarak bünyemizde bulunan her bir ambulansta Sağlık Bakanlığı Standartları gereği 4 adet olmak üzere, mevcut 52 adet ambulansımızda kullanılmak üzere toplam 208 adet ceset torbası bulunmaktadır. 170 adet ceset torbası da Müdürlüğümüzün deposunda yedek olarak mevcuttur.

Bu mevcut sayıların ilgili haberle hiçbir bağlantısı olmayıp,  normal         kurum       işleyişi içerisinde ihtiyacından dolayı 2016 yılında Sağlık Müdürlüğümüz      tarafından      sarf malzeme alımıyla birlikte ölümlü trafik kazaları vb. durumlarda kullanılmak üzere temin edilmiştir. Yakın zamanda kurumumuz tarafından Sağlık Bakanlığından ceset torbası talebimiz    bulunmadığı gibi Bakanlıkça da    tarafımıza   dağıtılmak   üzere   ceset   torbasıyla ilgili   herhangi bir   gönderim yapılmamıştır.
Ayrıca AFAD ve   Büyük Şehir Belediye   yetkilileri     ile yapılan   görüşmelerde de çıkan haberlerde bahsi geçtiği şekilde herhangi bir ceset torbası   alımı ya da Sağlık Bakanlığınca ceset torbası gönderimi yapılmadığı anlaşılmıştır.
Sonuç olarak ceset torbaları ile ilgili çıkan haberlerin  gerçek ile   bağdaşmadığı   açık bir şekilde görülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur

Dr Cihan TEKİN

İl Sağlık Müdürü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.