Caretta Yavruları Denizle Buluştu

0
384
Caretta Yavruları Denizle Buluştu

Caretta Yavruları Denizle Buluştu

 

– Caretta carettaların üreme bölgesi olan Dalyan’daki İztuzu kumsalından 2014’te 20 bin 111 caretta caretta yavrusu denize ulaştı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında caretta carettaların en önemli üreme alanlarından Dalyan Mahallesi’ndeki İztuzu kumsalından 2014’te 20 bin 111 yavru caretta caretta denizle buluştu.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, yaptığı açıklamada, 2014’te İztuzu sahiline bin 91 deniz kaplumbağasının çıkış yaptığını, bunlardan 433’ünün yuva yaparak yumurta bıraktığını tespit ettiklerini söyledi.

İztuzu kumsalından 20 bin 111 yavrunun denizle buluştuğunu bildiren Kaska, yavru çıkış başarısının yüzde 68 olduğunu ifade etti

2014 yılında DEKAMER’de bakım ve tedavisi yapılan 22 deniz kaplumbağasının 7’si denize bırakıldığını anlatan Kaska, “Tedavi edilen kaplumbağaların 6’sı maalesef öldü. Merkezde şu anda 11 kaplumbağanın tedavisi devam ediyor” dedi.

Kaska, 18-24 Nisan’da Muğla’da düzenlenecek olan 35. Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Biyolojisi ve Korunması Sempozyumu boyunca a’dan z’ye kaplumbağaların her şeyinin hem konuşulacağını, hem de uygulamalı olarak öğretileceğini bildirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.