Caretta ‘TUBA’ Malta açıklarında

0
73

Caretta ‘TUBA’ Malta açıklarında

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan İztuzu plajındaki (DEKAMER) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaklaşık 7 ay önce çip takılarak denize bırakılan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ‘Tuba’dan Malta açıklarında sinyal alındı.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, yaptığı açıklamada, deniz kaplumbağalarının göç yolunu, doğal yaşam habitatını ve beslenme alanlarını tespit etmek için uydu cihazı takıldığını, bu güne kadar çeşitli kurum ve kuruluşların destekleri ile 27 deniz kaplumbağasına uydu izleme cihazı takıldığını söyledi.

Kaska, “DEKAMER’de, olta takılması, misina dolanması, enfeksiyon ve sürat teknesi çarpması gibi yaralanmalar sonucu şu anda 9 deniz kaplumbağası tedavi görüyor. Tuba da bunlardan biriydi. Tuba’nın arka kısmı sürat teknesi veya pervane ile kesilmişti. Tedavisi tamamlandıktan sonra doğal ortamına bıraktık. Dalyan İztuzu kumsalından denize bıraktığımız Tuba, 2 bin 500 kilometre mesafede Malta açıklarında sinyal verdi. 7 aydır yol aldığı mesafe ise 3 bin 500 kilometreyi buldu” dedi.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, Uydu izleme cihazı takılan deniz kaplumbağalarının, http://dekamer.org.tr/uydu.html adresinden takip edilebildiğini de sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.