Caretta Run’a davet, DEKAMER’e destek çağrısı

0
647

Caretta Run’a davet, DEKAMER’e destek çağrısı

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesinde bu yıl ikincisi yapılacak olan Caretta Run’a kayıtlar başladı. Dalyan Caretta Run, 28 Ekim 2017 Cumartesi günü yapılacak.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi sorumlusu Pamukkale Üniversitesinden (PAÜ) Prof. Dr. Yakup Kaska, “deniz kaplumbağalarının yaptığı koşuya bir el de siz uzatmak istiyorsanız Dalyan Caretta Run’a kaydolabilirsiniz” çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Yakup Kaska, yaptığı çağrıda,”Dalyan Caretta Run koşucuları olarak; siz de İztuzu Plajı’nın simgesi, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Caretta caretta kaplumbağalarının korunmasına katkıda bulunabilirsiniz” dedi.

Koşu kayıtlarından elde edilen gelirlerin bir kısmı, İztuzu kumsalında yer alan ve yavru Caretta caretta’ların yuvalarının tespit edilmesi ve korunması, yaralı Caretta caretta’ların tedavisi konusunda canla başla çalışan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Dekamer’e aktarıldığını ifade eden Prof. Dr. Yakup Kaska, “Siz de deniz kaplumbağalarının nesillerinin korunması ve ait oldukları kumsallarda çoğalıp yaşamalarına destek olmak, denizle buluşmak için yaptıkları koşuda onlara bir el de siz uzatmak istiyorsanız Dalyan Caretta Run’a https://dalyancarettarun.com/ adresinden kaydolabilirsiniz. Çünkü Caretta caretta’ların #dogasindakosuvar”

-DEKAMER

Dekamer Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu, Doğa Koruma Kurumu ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dalyan Belediyesi ile Pamukkale Üniversitesi arasında imzalanan bir protokol çerçevesinde, Dalyan İztuzu Kumsalı’nda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Dekamer’in misyonları arasında deniz kaplumbağa üreme kumsallarında ayrıntılı bilimsel çalışmalar yapmak, yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerini yaparak doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlamak, deniz kaplumbağalarının, yuvalama, beslenme, kışlama ve göç yolları üzerinde araştırmalar yapmak, deniz kaplumbağa yaralanma ve ölümlerin sebepleri üzerine araştırmalar yaparak, bu konularda kamuoyu ve ilgili tarafları bilgilendirici projeler üretmek, çalışma alanlarındaki faaliyetler için gerekli görülen laboratuar, bakım binaları ve çalışma alanları kapsamında önerilen araştırma projelerini imkanlar ölçüsünde desteklemek, ve yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerinin yapılabildiği çeşitli bölgelerde ilkyardım üniteleri ve tedavi merkezleri açmak bulunmaktadır.

ÖMER KUNDAKÇI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.