CANLI YAŞAMININ OLMAZSA OLMAZI İKİ ANA FAKTÖR

0
1168

CANLI YAŞAMININ

OLMAZSA OLMAZI İKİ ANA FAKTÖR

 

Canlıların yaşaması için gerekli olan Oksijen, su ve yiyecek maddelerinin yanında bir önemli faktör bakterilerdir. Diyebilirsiniz ki bakteri denilen varlıklar hastalık yapıcı değil mi?. Evet binlerce çeşit bakterinin zararlı olanlarının yanında faydalı olanları da mevcut ve bunlar olmazsa dünya yaşanamaz olur.

Konuya yakından girelim. Canlı yaşamı hava olmadan mümkün değil, yani Oksijen denilen element kanla hücrelere taşınarak onlara hayatiyet verir, birkaç dakika bile oksijen solumadan yaşamak mümkün değil. Hiç düşündünüz mü bu hayati element nerden ve kimler tarafından sağlanıyor. Yeşil bitkiler , ormanlar , çayır ve çimenler “Fotosentez “ denilen olay sonrası Oksijeni üretir ve havaya verirler. Tüm canlı varlıklar, insan başta olmak üzere , hayvan toplumları, bitkiler bununla solunum yaparlar.

Peki bakterilerin canlı yaşamında ki rollleri nedir?. İnsanların ürettikleri başta olmak üzere , diğer canlılardan kaynaklanan atıklar nereye gidiyor?. Denizlerde ve dünyanın ¾ ‘ünü kaplayan okyanuslarda , nehir ve göllerde her gün on binlerce balık , yosun , su canlısı ölüyor ve dibe çöküyor. Eyer bakteriler olmazsa tabana çöken bu maddeler yığılarak , dağlar şeklinde yükselecek tüm ekosistem alt üst olacaktır. Oysa bakteriler çöken balık ölülerini, yosunları ve diğer su canlılarını parçalayıp suya karıştırırlar. Azot , fosfor, kalsiyum v.b. elementler suda besin zincirinin birinci halkasını oluşturur ve su içinde yaşam devam eder.

Toprağa bakalım, toprakta yetişen çeşit çeşit bitkilerin kökleri toprakta çürümek zorundadır. Eyer kökler çürümez ve parçalanmaz sa , burada yeni bitkilerin ekimi ve üretimi yapılamaz. Toprak bakterileri kökleri parçalar , toprağa karıştırır , elementler ve organik maddece toprak zenginleşir , yeni yetişecek bitkiler bundan yararlanır.

Yüksek boyutlu orman ağaçları , meyve ağaçları ve yeşil bitkiler yapraklarını Sonbaharda dökerler. Yağan yağmurlarla ıslanan bu atıklar toprağa karışır , toprakta yaşayan bakterilerce mineralize olup toprağın besin elementleri olurlar. Düşünün ki bu bakteriler olmazsa , bunce yaprak dal , kırıntı dağlar gibi birikerek ormanın ekosistemini bozacaktır. Ormanda yeni fidanların oluşması mümkün olmayacak.

İNSANOĞLU BU DÜZENİ BOZMAK İÇİN GAYRET EDİYOR

Görüldüğü gibi bir döngü içinde sürüp giden yaşam şekline müdahale edilmezse her şey düzenli olacaktır. Ama gerçekler farklı durumda devam ediyor. Toprak kirleniyor , sular kirlenip Oksijen düzeyleri azalıyor.

Bir yerde hava kirliliği varsa orada toprak ve su kaynakları da kirlenir. Suda ve toprakta yaşamını sürdüren bakteri çeşitleri asla kaybolmazlar, işlevlerini sürdürürler. Kirlilik başlayınca bakteriler ölmeye başlar ekosistem alt üst olur. Ölçüsüz ve bilinçsiz kullanılan zirai ilaçlar , kimyasal gübreler toprak bakterilerini yok etmektedir. Sulara karışan kirleticiler de sularda ki bakterileri etkilemekte onların aktivitesini azaltmaktadır.

Günümüzde verimliliği etkileyen tüm nedenler bellidir, ancak insanoğlu bilerek , bazan cehaletinden bu düzeni bozuyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.