Ana Sayfa Gündem Cankurtaran bileklikler

Cankurtaran bileklikler

0
550
Cankurtaran bileklikler

Cankurtaran bileklikler

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği tarafından 2013 yılında il genelinde başlatılan proje çerçevesinde 100 zihinsel engelliye düzenlenen törenle “Akıllı Can Melek Künye bileklik” takıldı.

Projenin tanıtımı ve akıllı bilekliklerin dağıtım töreni Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in de katılımıyla Ortaca’da yapıldı. Projenin tanıtımı için hazırlanan Akıllı Can Melek  tanıtım filmi de katılımcılara izlettirildi.

-PROJE TÜRKİYE GENELİNE YAYGINLAŞTIRILACAK

Akıllı Can Melek bilekliklerde  künye bilgilerini taşıyan ve kaybolmaları halinde de ailelerine kolayca ulaşılabilecek bilgiler yer alıyor. Akıllı bilekliklerin ilk etapta, zihinsel engelliler, yaşlılar, alzheimer ve parkinson, epilepsi (sara) hastaları, şeker hastaları, diyaliz (böbrek) hastaları, yüksek (hiper) tansiyon hastalarının kullanımının sağlanması ve tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanıyor. Akıllı Can melek bileklikler projesinin daha da geliştirilmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin de desteğini alan dernek, Avrupa Birliği ve Tübitak’a akıllı cip, güneş enerji sistemiyle çalışılacak ve uzaktan algılama yöntemi gibi  proje sunarak destek almayı ve geliştirmeyi hedefliyor.

-KİŞİSEL BİLGİLER YER ALACAK

Proje hakkında bilgi veren Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu“çevremizde zihinsel engelli kardeşlerimiz kayboluyorlar. Emniyet güçlerimiz, sağlık personelimiz ailelerine ulaşmak için müthiş bir gayret sarf ediyorlar. Ama biraz gecikmelerden dolayı aileler üzülüyor. Biz bunu önlemek istiyoruz. Önlemek için de bir bileklik yaptık. Engelli kardeşlerimizle buluşturacağımız can melek bilekliğinin içerisinde kişinin ismi, hastalık durumu, sağlık durumuyla ilgili bilgiler ve ulaşılabilecek bir telefon numarası yer alıyor. Aileye böylece hemen ulaşılması sağlanıyor” dedi.

7 yaşındaki kızı epilepsi hastası anne Nevin Dereli ise “engelliler için düşünülmüş, çok yararlı olabileceğini düşündüğüm bir proje. İnşallah hepimiz için iyi olur” diye konuştu.

-TOPLUMSAL SORUMLULUK PROJESİ

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer de projenin çok önemli olduğunu ve destek verdiklerini söyledi.

Güvençer “Bu proje hiç bir söze gerek kalmadan muhteşem bir mesaj veriyor. Bu bir insanlık meselesi ve toplumsal bir sorumluluk. Nerede dokunulması gereken bir dert, ilaç olunması gereken bir hastalık, onarılması gereken bir yara varsa gerçek insanlar olarak orada olma mecburiyetimiz var. Ben engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin dertlerine duyarsız kalmayıp, bir şeyler yapabilme çabası içerisinde bu projeyi başlatan dernek üyelerine ve projeye destek veren tüm ilgili kurumları yürekten kutluyorum. Bu tabloyu yürekten alkışlıyorum”

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.