Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

0
209

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Dalaman ve Ortaca’da  “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan yayınladığı mesajında, “Ülkesini ve kutsal değerlerini bedeli ne olursa olsun koruyan, gerekirse canlarını bu uğurda feda eden aziz şehitlerimizi, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

 

 

Güldoğan, “Milletimizin asırları aşan varlık mücadelesiyle zamanın her devrinde tarih sayfalarına kendini altın harflerle nakşettirmiştir. Bu uğurda dökülen kanlar, feda edilen canlar mazide yürek burkan hatıralar olarak hem aklımızda hem kalbimizde kendine yer bulsa da, necip milletimizin vatanını canan bilip canından vazgeçerek bizlere emanet ettiği bu topraklar dün olduğu gibi bugünde adaletin, huzurun tüm dünyaya yayılacağı bir kaynak, mazlumların sığınacağı bir liman olmaya devam edecektir. İnancını ve kuvvetini milletinin kahraman tarihinden alan korkusuz askerlerimiz, Çanakkale cephesinde, dünyada eşi görülmemiş fedakârlıklarla vatanını savunmuştur. Güvenlik güçlerimiz bugün de her şartta, vatanının sınırlarını beklemekte, içten ve dıştan gelen saldırılara göğüs germektedir. Bizler Çanakkale Zaferi’ni sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil, bugün güçlü bir şekilde sürdürmekte olduğumuz medeniyet yürüyüşümüzün en önemli ilham kaynaklarından biri olarak görmekteyiz. Bu nedenle, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin canları pahasına bizlere emanet ettiği bu mukaddes vatanı, daha yükseklere taşımanın gayreti içindeyiz. En büyük idealimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza kadar yaşatmak ve korumaktır. Bu duygularla; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi; bugün yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadele sırasında kaybettiğimiz kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, yayınladığı mesajında ise, “Vatanımızın ve milletimizin ebedi varlığı ile devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, yayınladığı mesajında, Dünyaya “Çanakkale Geçilmez” diyerek tarihin akışını değiştiren şanlı ecdadımızın bu sarsılmaz inancı ve mücadelesi sonucu evlatları olarak bugün bizler bu topraklar üzerinde geleceğe yürümekteyiz.

Bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan aziz şehitlerimiz, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacaktır. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan toprakları, Ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunması uğrunda hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizin bizlere mirasıdır. Aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış vatan topraklarında özgürce yaşıyor, şanlı bayrağımız ihtişamla dalgalanıyorsa bunu şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz.

Bu vesileyle Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

 

 

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, yaptığı açıklamada, Çanakkale Zaferi’nin Kurtuluşa ve Cumhuriyete giden yolun ilk adımı olduğunu söyledi.

Karaçelik, “Bize bu yolu açan Çanakkale şehitlerimizi Zaferin 103.’ncü yılında bir daha minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

-Şehitler anısına lokma

Ultra Aslan Dalaman tarafından şehitler anısına lokma ikramı yapıldı. Dalaman Cumhuriyet meydanında toplanan Galatasaraylılar, şehitler ölmez vatan bölünmez sloganı atarak şehitler için dua ettiler.

Fatih Özpolat, “Öğrencilerinin tamamı Çanakkale’de şehit olduğu için 1915 yılında mezun veremeyen Galatasaray Lisesi şehitlerimiz için, Çanakkale’de şehit olan tüm kınalı kuzularımız için, Afrin’de şehit olan Dalamanlı hemşehrimiz Fuat Demir için, Vatanımız için canını vermiş tüm şehitlerimiz için lokma döktürdük. Allah tüm şehitlerimizden razı olsun” dedi.

Melahat Kanbur-Güngör Çoban-Gürcan Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.