Ana Sayfa Gündem Çalışmalar durdu, vatandaşlar paniğe kapıldı

Çalışmalar durdu, vatandaşlar paniğe kapıldı

0
538
Çalışmalar durdu, vatandaşlar paniğe kapıldı

Çalışmalar durdu, vatandaşlar paniğe kapıldı

ÖMER KUNDAKÇI

Ortaca’nın Dalyan beldesinde bulunan tarihi Dalyan Merkez Camisi’nin restorasyonu yapan işçilerin yaklaşık 20 gün önce aynı anda ilçeden ayrılmaları ve caminin etrafında kazı izlerinin olması vatandaşlarda şüphe uyandırdı.

Caminin Dalyan’da bulunan Kaunos Antik Kenti’ne çok yakın olduğu ve oradan getirilen taşlarla 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Caminin rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları, Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

-Çalışmalar 20 gündür yapılmıyor

Dalyan Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği İkinci Başkanı Hüseyin Durar yaptığı açıklamada,  “çalışanlar ‘Bize izne gideceğiz dediler ama gideli 20 gün oldu. Burada bazı söylentiler var. Kazı sırasında paraların çıktığı söyleniyor. Ayak izinin olduğu söyleniyor. Camin ön tarafında bir yer kazıldı ve başka bir yer kazılmadı. Kazı yapılırken jandarma ve ya belediye yetkilileri kazı sırasında hiçbir denetim yapmadı. Böyle birşey varsa araştırma yapılmasını istiyoruz. Bizim restore çalışması konusundaki bilgimiz sadece minarenin aslına uygun olarak yapılmasıydı. Caminin içerisinde ise sadece  mimarisine uygun restore çalışmaları yapılacaktı. Bunların dışında burada kazı olayı yoktu” diye konuştu.

-Çalışmalar cenaze dolayısıyla durdu

Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, camide herhangi bir kaçak kazının söz konusu olmadığı, işçilerin cenaze için memleketleri Kayseri’de bulunduğu ve ilerleyen günlerde çalışmaların devam edeceği öğrenildi.

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.