Çalışan gazeteciler günü

0
534
Çalışan gazeteciler günü

Çalışan gazeteciler günü

Kendi bayram günlerinde çalışan gazetecileri “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla başta Muğla valiliği olmak üzere çeşitli kamu kuruluşları ve siyasi partiler ziyaret ve mesaj göndererek kutladılar.

Ortaca belediye başkan vekili Cemil Durak, Ortaca İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, Ortaca SGK Merkez Müdürü V. Özkan Arslan, Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, AKP Ortaca ilçe yönetimi, Ortaca Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Keza Kundakçı ve gazeteci meslektaşlarımız “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nde gazete çalışanlarını ziyaret ettiler.

-Neden çalışan gazeteciler günü

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet’e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.  O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.