Çakıl taşları ellerinde hayat buluyor…

0
610
Çakıl taşları ellerinde hayat buluyor...

Çakıl taşları ellerinde hayat buluyor…

 

Köyceğiz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Kadın Akademisi”nde el sanatları kursuna katılan kadınlar, Köyceğiz gölüne akan, Yuvarlakçay, Kargıcak ve Namnam çayından topladıkları taşlarla yaptıkları el sanatlarını satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

 

Çakıl taşlarından yapılan süs eşyaları Sosyal İşler Müdürlüğünün bahçesinde kurulan Hanımeli pazarı ve Köyceğiz’de düzenlenen ikinci el pazarında 30 ila 50 lira arasında satışa sunuluyor.

İş ve Sanat Atölyesi öğreticisi Esin Pirci “Amacımız gelen öğrencilerimize bir sanat öğretmek ve ekonomilerine katkıda bulundurmak. Deremizin taşıyla deremizin kuşunu vurmak için çıktık yola. Deremizden topladığımız taşlarla ahşap plakalar üzerine süs eşyaları yapıyoruz. Köyceğiz’in simgesi olan narenciye ağaçlarını ve halkın yöresel giysilerini simgeleyen figürler yapıyoruz. Ağaçların yapraklarını taştan, mandalina ve portakalları da seramik hamurundan yapıyoruz. Ürünleri Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün bahçesinde kurulan Hanımeli Pazarı ve Köyceğiz’de düzenlenen ikinci el pazarında ve buraya ziyarete gelen kişiler ürünlerimizi alıyor. Ürünlerimiz genelde Köyceğiz temalı olduğu için büyük beğeni alıyor. Özellikle dışarıdan gelen turistler büyük ilgi gösteriyor. Yaptığımız ürünleri 30 ila 50 lira arasında satışa sunuyoruz” dedi.

Çakıl taşlarından süs eşyaları yaparak satan Berrin Çiftçi ise, “El işlerini seviyorum ve taşlara olan ilgimden dolayı bu kursa başladım. Yaptığımız ürünleri pazarlarda satıyoruz. Böylece ev ekonomimize de katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Köyceğiz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil Karanfiloğlu, amaçlarının ev hanımlarının ve çalışan hanımların boş zamanlarını değerlendirerek kendilerini hem üretimin içerisine sokmak, hem de aile bütçelerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Kadın Akademisi bünyesinde çeşitli atölyelerin bulundupğuna işaret eden Karanfiloğlu, “Bunun için en önemli saydığımız atölyelerin içinde taş atölyemiz geliyor. Neden derseniz, çünkü biz deremizin taşıyla kültürel bir Köyceğiz tanıtımına katkıda bulunmak istiyoruz. Bunun için de panolar yapıyoruz. Taştan yapılmış Köyceğiz portakalını temsil eden, Köyceğiz kadınını temsil eden ve Köyceğiz’imizi tanıtan kültürel bir etkinlikle içine almış oluyoruz. Bununla ilgili de Köyceğiz’in tanıtımına faydalı olmaya çalışıyoruz. Hem kültürel, hem de sosyal bir iş yapmış oluyoruz. Bizim kurmuş olduğumuz ikinci el pazarları ve hanımeli pazarlarında bu yapılan ürünlerimizi satışa sunuyoruz. Bu satışla elde edilen gelirlerin kişilerin kendi bütçelerine, aile ekonomilerine katkıda bulunmuş oluyorlar” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.