0
2031

Çadır kurmanın yasak olduğu

koya Survivor platformu

 

Daha önce bariyer ve iskele yapılmak istenen ve çevrecilerin karşı çıktığı Ortaca’nın Gökbel mahallesindeki Kargıcak koyu şimdi de Survivor platformu ile gündeme geldi.

Kamp çadırının dahi kurulmasının yasak olduğu, Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi  (B) sınıfı hassas zon alanı, 2b ve caretta carettaların yuvalama bölgesi olan Kargıcak koyu mesire alanına dev Survivor platformu kuruluyor.

 

-İzin alınmadan Platform kurulumu başladı

Rus ekibin Kargıcak koyuna dev Survivor platformu kurma çalışmaları devam ediyor.

Survivor platformu kurulumu için izin alınmadığı, konuyla ilgili olarak Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü yetkililerinin Kargıcak koyuna giderek inceleme yapacakları öğrenildi.

-İskele izni çıkmamış, istinat duvarı yıkılmıştı

Mesire alanını işleten Ar-Deniz Turizm Tarım Tic. A.Ş.’nin yapmayı planladığı 17 metre uzunluğunda, 16 metre eninde toplam 100 metrekare iskele ve kumsala yapılan istinat duvarı Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan ve İztuzu Koruma Platformu (İKUP) üyelerinin tepkisi üzerine Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü harekete geçmiş, İskele için izin çıkmamış, kumsala yapılan istinat duvarı ise yıkılmıştı.

-Hassas zonlar ekolojik koruma alanlarıdır

Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan, Köyceğiz – Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgeleri için geçerlikte olan 1/25 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında söz konusu Kargıcak Koyunun ‘B sınıfı hassas Zon olarak satışı ve tahsisi yapılamaz’ alanlar olarak tanımlandığına dikkat çekti.

Özhan, “B sınıfı Hassas Zonlar bir veya daha fazla ekosistemin birleştiği ekolojik koruma alanlarıdır. Bu alanlar mutlak koruma alanlarına geçiş alanlarıdır. Çevre koruma amaçlarına uygun olmak kaydıyla rehberli ve belirlenecek rotalar üzerinde olmak üzere yörenin ekolojisini tanıtıcı turistik geziler, Kuş gözleme, Şnorkel ile dalma ile ekolojiye uygun önlemler alınarak ve geliştirilerek geleneksel balıkçılık gibi bazı yöresel faaliyetlere ÖÇKK’nca belirlenen kurallara uymak koşuluyla izin verilebilir”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.