BU YATIN BURADA İŞİ NE?

0
544

BU YATIN BURADA İŞİ NE?

Dalyan İztuzu plajına sahile yaklaşık 200 metre yaklaşarak yüzen vatandaşların arasına demir atan “Bare Sailing 434” isimli yat vatandaşlardan tepki gördü.

Ortaca Dalyan’daki caretta caretta deniz kaplumbağaları ve dünyaca ünlü İztuzu plajına yüzmeye gelen vatandaşların arasına gelerek plaja yaklaşık 200 metre mesafede demirleyen “Bare Sailing 434” isimli yat vatandaşların can güvenliğini tehlikeye soktu.

-Duyarlı vatandaşlar şikayet etti

Yatın plaja çok yakın mesafede vatandaşların yüzdüğü alana demirlediğini gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Sahil Güvenlik ve Ortaca İlçe Jandarma Komutanlığı’nın koordinesinde anında müdahale edilerek gerekli işlemlerin ardından yat bulunduğu yerden uzaklaştırıldı.

-En az 5 mil açıkta olmalı

Dalyan Tekne Kooperatifinde turizmcilik yapan tecrübeli tekne kaptanı Murat Çalışkan, yatın bu kadar yaklaşmasının vatandaşların can güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyledi. Murat Çalışkan, “İztuzu plajı  insanların kendilerini en güvenli hissettikleri plajların başında geliyor. Bu yatın plajdan en az 5 mil açığa demir atması gerekir.  Zaman zaman bu tür ihlaller oluyor. Ayrıca bu aylar caretta carettaların yumurtadan çıkış ve denize ulaşmalarının en yoğun olduğu dönemler. Kısa sürede uyarılarak kaldırılması olumlu bir gelişme” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.