” “Bu mektup okunur”

0
288

” “Bu mektup okunur”

 

Çevresine duyarlı, aldığı emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmayı düşünen Yalçın Saruhan isimli vatandaş gördüğü rüyasını sosyal medya hesabından paylaştı.

Yalçın Saruhan’ın, “Dalamanlı kardeşime, arkadaşıma, hemşerime, büyüğüme, bacıma mektup…” dediği paylaşımı şu şekilde…

“Bu gece bir rüya gördüm, sarsıldım ve korktum, Dalaman ovası çöl olmuştu ve gökten çöp yağıyordu. Bu yüzden bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim. Tabi ki bu yazı, yaşadığımız çevreye duyarlı, hassas, özverili kişilerin ötesine sesleniyor.

Hepimiz bu topraklarda doğduk, büyüyoruz. Geleneklerimizde saygı, sevgi, hoşgörü gibi kavramların olduğunu ve yeri geldiğinde kullandığımızı biliyoruz. Peki doğaya sevgiyi ve saygıyı ne ara yitirdik.

Laf söylemeye geldiğinde her şeyi politik vaatler üzerinden yerel yönetimlerden ya da devletten beklemek ayıp değil mi?

Evine çöp atıyor musun? Evine tükürüyor musun? Bahçeni çöp yığınlarıyla dolduruyor musun? Sanmıyorum.

Doğada olmayı, piknik yapmayı seviyoruz, ruhumuzda var, kötü bir şeyde değil üstelik. Ama oraya gelirken yanımızda getirdiğimiz naylon poşetimizi, kullandığımız piknik tabaklarını, kaşıklarını, şişelerimizi, kutularımızı, hatta çocuk bezlerimizi neden bırakıp ta gidiyoruz. Yoksa farkında değiliz de bizde çevremizdeki bazı hayvanlar gibi iz bırakmayı mı seviyoruz, şayet böyleyse bunun mutlaka antropolojik bir açıklaması olması gerek. Şaka yapıyorum tabi ki, böyle bir açıklamaya ihtiyaç yok.

Bizler bu dünyada bilinç bağışlanmış tek varlıklarız. Ama bilincimizle dünyayı yok etmeye ve kirletmeye devam ediyoruz. Çok mu zor yanında getirdiğin poşeti işin bittiğinde çöp tenekesine bırakıvermek. Ya arabadan giderken elindeki bardağın, şişenin işi bittiğinde camdan dışarı fırlatıvermen. Sarsala yolu bu şişe ve bardaklarla dolu, kayacık sahili poşet ve piknik artıklarınla kaplı, ama sen yine bu sahilleri bıraktığın gibi kullanmaya devam ediyorsun.  Balıkçı kardeşim yanında getirdiğin poşeti neden deniz kıyısında bırakıp gidiyorsun, ya da günbatımını seyretmeye gelen kardeşim. Her akşam kayacıkta denize açılmadan ki son köprünün üzerinde balık tutmaya gelenler oluyor, ne güzel, ama giderken bira kutularını ve poşetlerini bırakıp gidiyorlar. Hadi unutuyorlar diyelim, ama onları satın alırken hatırlıyorlar, o zaman zekayla ilgili bir sorun yok. Bilmemeyle ilgili, alışkanlıklarla ilgili olsa gerek. O zaman gelin şu alışkanlıklarımızı değiştirme yoluna gidelim. Tüm bunlar belediyenin işiymiş gibi de afra tafra yaparak, konuşuyoruz.  Bunlar belediyenin işi değil, bunlar düşüncenin, zihinlerin işi. Bunları sen yaparsan ve yerel yönetimin yükünü hafifletirsen, yönetimde bundan daha önemli sosyal yaşam kalitemizi artıracak işlere yönelebilir, çerle çöple az uğraşır.

Eskiden utanmak kavramı vardı, onu da mı unuttuk. Utanmak yalnızca insanın insana karşı bir durumu değil ki, insanın doğaya karşı da bir durumu. Doğa kendi içinde devinirken, ona saygısızlık etmek utanmayı gerektirmiyor mu? Deniz börülcelerinin içinde oralara atılmış insan atıklarını görmek, yediğine etmek gibi bir şey değil mi?

Farkına varsa bile kimse kimseye laf etmiyor, herkes eş, dost, tanıdık, akraba gibi. İyi de ortalıkta yanlış bir durum varsa, sustuğumuzda bu yanlış durum düzelmiyorsa ne olacak. Kayıtsızlık dediğimiz şey aynı zamanda olumsuzluğu onaylamak değilse ne?

Toplum kurucuları şunu çok iyi biliyorlar, ortalıkta bir yanlış varsa ama çoğunluk bu yanlışı yapmaya devam ediyorsa, o zaman yanlış diye bir şey yoktur. Ahlak meselesinde de durum farklı değil aslında, ortalıkta bir ahlaksızlık varsa bu ahlaksızlık genele yayıldığında ahlak olur.

Ne olur gelin tüm bu olumsuzlukları el birliğiyle ortadan kaldıralım. Farklılıklarımızla zenginleşelim, hep birlikte güzele, iyiye doğru ilerleyelim. Önce ruhumuzu güzelleştirelim. Bu durumu siyaset üstü bir dille oluşturalım. Önce eğitime çocuklarımızdan başlayalım ama onlara örnek ebeveynler olarak.  Söylediklerimizle değil, eylediklerimizle örnek olalım.  Dirlik ancak birlik olduğunda gerçekleşir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.