Bodrum’dan “Can melek” projesine destek

0
461
Bodrum’dan “Can melek” projesine destek

Bodrum’dan “Can melek” projesine destek

 Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği’nin “Engelliler ile el ele hep birlikte”  sloganı ile başlattığı projesi “CAN MELEK” adı verilen bileklikler Bodrum’da sivil toplum kuruluşlarına, basına ve yerel idarecilere tanıtıldı. Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği’nin bu çalışmasına ulusal ve yerel basında büyük ilgi gösterdi.

Zihinsel engellilere, yaşlılara, epilepsi ve şeker hastaları için hazırlanan bileklikler Dernek üyesi modacı Nail Yurdakul‘un da içinde bulunduğu çalışma grubu tarafından tasarlandı.

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği Turgutreis’de faaliyet gösteren sağlık vakfının engelliler rehabilitasyon merkezini ziyaret etti. rehabilitasyon merkezi yetkililerinden merkezin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Can Melek projesi hakkında bilgi verildi. Dernek yöneticileri daha sonrada Alman ve Fransız fahri konsolosluğunu da ziyaret ettiler. Can Melek projesinin Avrupa’ya yayılması konusunda görüş alışverişinde bulundular ve destek istediler.

 Kaymakam ve Belediye ziyaretlerinden sonra Can melek projesi hakkında Ulusal ve yerel basına Can Melek projesinin tanıtımı yapıldı.

Tanıtımda konuşan dernek başkanı Karanfiloğlu ’’Dernek yöneticilerimizle birlikte Bodrum’da yaptığımız ziyaretlerde Can melek projemize yerel idarecilerden ve sivil toplum kuruluşlarından çok büyük destek gördük. Projenin gelişiminde ve uygulanmasında sayın kaymakamımız ve Belediye başkan vekilimizden destek sözü aldık. Can melek projemizi görüştüğümüz başta sivil toplum kuruluşları ve duyarlı idarecilerimizin sahip çıkması bizleri bu projeyi daha da geliştirip, büyüterek devam edebileceğimiz konusunda ümitlendirdi.

Derneğimiz bu proje ile engelli kardeşlerimizin engelleri aşma konusunda destek olmaya ve tüm sivil toplum örgütlerini bu konuya daha duyarlı olmalarını  yönünde çalışmalarımız oluyor. Biz dernek olarak her engelli projeye maddi ve manevi destek sunacağız‘’ dedi.

 

Can melek bileklikler hakkında bilgi veren dernek engelli koordinasyon başkanı John Vickers ’’ilk aşamada 1000 adet bileklik dağıtacağz. Artık bir zihinsel engelli kaybolmasın istiyoruz veya çeşitli hastalıklar nedeniyle acil durumlarda yanlış uygulamalar olmasın artık. Bu haberleri basından okuyunca çok üzülüyoruz .Bizler engelli kardeşlerimiz için ne yapsak azdır. Toplumun topyekün bu konuya daha da çok eğilmesi gerektiğine inanıyoruz’’ dedi.

 

Can melek bileklerini tasarımını yapan 60-70 yılların moda kralı lakaplı ünlü kreatör Nail Yurdakul ise ‘’Böylesi bir sosyal projenin içinde bulunmak beni ziyadesi ile mutlu ediyor. Bu bilezikleri tasarlarken renk ve estetik yönü üzerinde durduk. Sonuçta ortaya çok beğenilen şık bir bilezik çıktı. Engelli ve engelsiz herkesin kullanabileceği bu bileziklerle Dünya’ya Turkuaz rengi ile bir Türk projesi olarak sunacağız’’ diye konuştu.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.