“BİZİM SEVDAMIZ ORTACA SEVDASI”

0
571

“BİZİM SEVDAMIZ ORTACA SEVDASI”

2009 yılında seçildiği Ortaca Belediye başkanlığını 2014 yılında da ikinci kez üst üste seçilerek halen devam eden Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, tekrar aday adayı olduğunu açıkladı.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, 31 Mart 2019’da yapılacak olan seçimler için tekrar aday olacağını yaklaşık 1 yıl önce kamuoyu ile paylaşmıştı.
-10 yıldır tarafsızlık içinde çalıştık.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, adaylık açıklamasına, “10 yıldır hizmet etmekten onur duyduğum çok değerli Ortacalılar” diye başladı. 2009 yılında “başka bir Ortaca mümkün, lider Ortaca” sloganıyla yola çıktıklarını söyledi.
Karaçelik, “Halkımızın teveccühleriyle 2009 yılında ben ve meclis üyelerim seçilerek göreve başladık. O zaman başka bir sloganımız daha vardı. Bu kentin şehri-emini şehrin emanet edilen kişisi ve kimsesizlerin kimsesi olacağız dedik. Bu gün geriye dönüp baktığımızda bu sloganların hepsini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki insanlık için en erdemli rejim demokrasidir. Ben ve ekip arkadaşlarım buna içtenlikle inandığımız için o zaman başka bir şey daha dedik. O da şuydu; “bugün olduğu gibi 30 Mart 2009 sabahı da Ortaca’da herkes birbirinin yüzüne bakabilsin.” Bugün Ortaca’nın demokrasi kültürü yüksekse herkes birbirinin yüzüne bakabiliyorsa, bu slogana içtenlikle bağlılığımız ve demokrasi kültürünü hayata geçirebilmek için bizim ve diğer siyasi parti liderlerinin olgun davranışlarını unutmamak gerekir. Bugün Ortaca’mızda, siyasi iklim bu kadar ılımansa ve hoşgörü varsa 10 yıldır tam bir tarafsızlık anlayışıyla yönetim sergilememizin rolünün büyük olduğuna inanıyorum”

İlk dönem bayrağı devraldığımız Sayın Salih Özdemir ve ekibinden Ortaca’mızda çok büyük bir eksiklik olan bir kentin olmazsa olmazı kanalizasyon ve artma tesisini devraldık. Bazı revizyonlardan sonra bu projeyi üç yıl içerisinde hızlı bir şekilde hayata geçirdik. 165 km’lik kanalizasyon kazısı sırasında tarumar olmuş kent içi yolları hızla asfalt ve parke yaparak Ortaca’mıza yakışır hale getirdik. Bu süreçte anlayışlarıyla bize destek olan Ortaca halkına bir kez daha minnet ve şükranlarımla teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu kadar yolu, ihale yoluyla yapmanın belediyemize vereceği mali yükü yarı yarıya azaltmak ve ihale prosedürlerinden kurtulmak için kendi asfalt şantiyemizi kurarak hem hızlı bir şekilde yollarımızı asfaltladık hem de maliyetlerimizi yarı yarıya düşürdük. Bugüne kadar yaklaşık 450 km asfalt yaptık. Geçen yıl dipsiz mevkiinde kurduğumuz konkasör tesisi ile yaklaşık 1 milyon 400 bin liraya mal ettik. Artık baypas, filler ve mıcırımızı da kendimiz üreterek maliyetlerimizi çok daha aşağıya düşürdük. Bugün çevre ilçelere asfalt dökerek ve büyükşehirle yaptığımız protokolle büyükşehirin Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman’da ihtiyacı olan filleri biz kendi tesislerimizden sağlayarak para kazanır hale geldik. Bu tesisler, Muğla’da bir ilktir ve bundan duyduğumuz gururu bir kez daha ifade etmek istiyorum”

-“Parti ayırmaksızın birlikte çalıştık”

Hasan Karaçelik, ilk seçildiği dönemde de birlik ve dayanışma içerisinde parti ayırımı gözetmeksizin meclis üyeleriyle hizmet ettiklerini söyledi.
Karaçelik, “İlk dönem gurur duyduğumuz eserlerden biri de, halkımızın çoluğuyla, çocuğuyla, torunlarıyla gelip rahat oturabildiği Kültür Parkı hayata geçirmektir. İlk dönemde birçok hizmetlerimizden birisi de, kronik bir sorun haline gelmiş ve kimsenin sahip çıkmadığı Ortaca-Dalyan yolunun altyapı ve dolgusunu o dönemin Dalyan belediye başkanı sayın Arif Sarı ile beraber hayata geçirmek olmuştur. O dönemde, beraber görev yaptığımız meclis üyelerimiz, Cemil Durak, Metin Yıldırım, Ömer Şen, Mehmet Seyyah Yarar, Mehmet Kuş, Yüksel Parlar, Muharrem Deveci, Ramazan Canberi, Cemalettin Sarp Gürpınar, Prof. Dr. Niyazi Özdemir, Yılmaz Kıyıcı, Önder Ramazan Topçu, Nihat Kara, Mustafa Şahin, Seray Kemal Bayezit’ e çok çok teşekkür ediyorum”

-Partili partisiz her kesimden destek aldık

Karaçelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “Değerli Ortaca’lılar, ikinci dönem yani 2014 seçimlerinde de halkımızın teveccühleriyle büyük bir oy farkıyla yeniden belediye başkanı seçildim. Ancak, bu dönem farklı bir dönemdi. Artık büyükşehir yasası ile yönetiliyor ve yönetiyor olgusuyla karşı karşıyaydık. Büyükşehir yasası çıkarken, birçok itirazlar yapıldı ama siyasi iktidarın iradesiyle bu yasa çıkmak durumunda kaldı. İlçe belediyelerinin birçok yetkisi de elinden alındığı gibi maddi olanakları da çok ciddi bir şekilde kısıtlandı. Birçok ilçe belediyesi, bırakın hizmet üretmeyi çalışanlarının maaşlarını ile ödemekte zorlanır hale geldi. Bu kıt olanaklarla bu dönemde de halkımıza hizmet etmeye devam ettik ve ediyoruz”

-“Bitirilmesi gereken işlerimiz, büyük projelerimiz var”

Değerli hemşerilerim önümüzdeki dönem planladığımız bitirilmesi gereken işlerimiz var. Bunlardan başlıcaları; Sarıgerme’de projesini bitirdiğimiz ve bugünlerde inşasına başlayacağımız Sarıgerme Günübirlik Tesislerimizdir. Yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak bu tesis restoranı, kafeteryası, aqua parkı, tenis kortu, basketbol sahası ve yüzme havuzları ile Sarıgerme’yi cazibe merkezi yapacak tesistir. Ayrıca, Sarıgerme Cumhuriyet Caddesi yenilenecek kaldırımları, kent mobilyaları ve peyzaj düzenlemesi yapılacaktır. Bu caddenin yapım çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.

Şehir içerisinde Suat Park olarak bilinen 8 bin metrekarelik alanın proje çalışması bitirilmiş, yakın zamanda başlanacaktır. Bu projede kafeterya, çocuk oyun alanları, engelsiz oyun parkı, yürüyüş yolları ve yeşil alanlarıyla peyzaj çalışmaları içermektedir.
Büyükşehir belediyesi ile yapılmakta olan ve belli bir aşamaya gelmiş olan çalışma sonucu şimdiki otogar ve tuhafiye pazaryeri birleştirilerek iki katlı yeraltı otoparkı ve üzeri meydan olarak Ortaca halkının hizmetine sunulacaktır. Ayrıca, büyükşehir belediyesiyle yapılan görüşmeler sonucu ortaca meslek yüksekokulu karşısındaki araziye hal inşa edilecek planlama çalışmaları devam etmektedir.
Dalyan mahallemizde projeleri bitirilmiş şu anki taş bina ortaca kültür sanat araştırma uygulama merkezi ve eski pazaryeri alanı dalyan yerel ve kültürel el sanatları çarşısı ve balık pazarı yapımı önümüzdeki dönemin en önemli projelerinden birisidir. Ayrıca, dalyandaki eski jandarma karakol binası restore edilerek kaplumbağa hastanesi haline dönüştürülecektir. Diğer mahallelerimizde de eksik olan çok amaçlı salonların yapımları gerçekleştirilecektir.
Büyükşehir belediyesi 5 yıllık dönemde Ortaca’mıza yaklaşık 50 milyonluk yatırım yaparak Ortacalıların hizmetine sunmuştur. Bunun için de büyükşehir belediye başkanı Sayın Osman Gürün’e ve ekibine teşekkürlerimi borç bilirim”

-“kendimi sizlere emanet ediyorum”

Çok değerli hemşerilerim önümüzdeki dönem saydığım bu projeleri hayata geçirmek için sizlerden bir dönem daha talep ediyor ve kendimi sizlere emanet ediyorum. Bu dönem görev yaptığım meclis üyelerim Mehmet Ali Avcı, Cafer Erol, Süleyman Dağdelen, Mehmet Kuş, Serpil Koç, Mahir Öztürk, Durali Üreyen, Gürsoy Kesici, Metin Yıldırım, Salih Güzel, İsmail Milat, Hüseyin Metin, Musa Topçu, Mesut Yazan ve Seray Kemal Bayezit’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca iki dönemimde de CHP ilçe başkanlığı yapmış, şimdi partimizin aday adayı Mehmet Sertkaya’ya ve her seçimde canla başla koşuşturan tüm yöneticilere ve partililerime ayrı ayrı teşekkür ediyor, diğer aday adayı arkadaşlarıma da başarılar diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

-Özgeçmiş

Henüz 5 yaşındayken 1960 yılında ilkokula başlar. 1965 yılında eğitim öğretime açılan Ortaca Ortaokulunun ilk öğrencilerindendir. Muğla Turgut Reis Lisesine kayıt olup Fethiye Lisesinden mezun olur. Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Makine bölümü Makine Mühendisi olarak 1978’de mezun olur. Üniversite yıllarında Üniversite gençliğinin ekonomik, demokratik haklarını savunmak ve hayata geçirmek için Konya Demokratik Yüksek Öğrenimi Derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yapar. Üniversite yaşamı boyunca gençliğin ve emekçi halkın ekonomik ve demokratik haklarının savunulmasında önderlik yaptığı mücadele sonucu, 1976 ve 1978 yıllarında 2 kez cezaevine girer. Toplam 11 yıl mahkûmiyet hayatı sonunda 1988 yılında tahliye olur. Askerliğini yaptıktan sonra Ortaca’ da iş hayatına atılan Karaçelik, bölgenin kalorifer, tesisat, güneş enerjisi ve matbaacılık konusunda faaliyet gösteren Karaçelik Teknik İnşaat Makine (Kartim) ltd. şirketini kurar. Rahmetli öğretmen Koray Yalılı ile birlikte Ortaca’nın ilk süreli gazetesi olan Ortaca Postası’ nı çıkartır. Bu gazeteyi daha sonra bölgesel Güneyege Gazetesi adıyla yayımlamaya başlar. Uzun yıllar Ortaca Spor kulübünde başkan ve yönetici olarak hizmet eden Hasan Karaçelik, 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP’den kontenjan adayı olarak seçilir. Bu dönemde Belediye Meclisi üyesi ve Başkan vekilliği hizmetlerinde bulunur. Yüksek Seçim Kurulu tarafından siyasi yasağın bitmediği gerekçesiyle 6 ay sonra meclis üyeliği düşürülür.
Hasan Karaçelik, 2009 yerel seçimlerinde ve 2014 yerel seçimlerinde üst üste seçildiği Ortaca Belediye Başkanlığı görevini halen sürdürüyor.
1993 yılında Serpil hanımla evlenen Hasan Karaçelik, iki çocuk babasıdır.

 

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için aday adayı başvurularında CHP Ortaca’da hareketlilik yaşanıyor.

2 dönem üst üste Ortaca Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in tekrar aday adaylığını açıklamasının ardından belediye meclis üyeliği için de başvurular yapıldı.

2014-2019 dönemi CHP Ortaca Belediye Meclis üyesi olan Serpil Koç yine aday adaylığını açıkladı.

Serpil Koç’un yanı sıra Dalyan’da turizm işletmecisi Caria Otel sahibi Ali Mürşit Yağmur, Daydala Turizm sahibi Kamil Dağdelen ve bölgede çevre ve kalite yönetim sistemi konularında uzman EÇ Emlak sahibi Erol Çalık da aday adaylıklarını açıkladılar.

-Erol Çalık

Erol Çalık Ortaca Belediyesi Meclis üyeliği için aday adaylık başvurusunu CHP Ortaca İlçe Başkanlığına yaptı.

CHP Ortaca Belediye Meclis Üyesi aday adayı Erol Çalık, “Uzun yıllar Ortaca Sarıgerme’de dünyaca ünlü otelde çevre ve kalite yönetim sistemi konularında çalıştım. Emekli olduktan sonra da Ortaca Kent Konseyinin kuruluş aşamasında çalıştım ve Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik’in destekleriyle çok önemli işlere imza attık. Belediye meclis üyeliğine aday adaylığımı yaşadığım bölgeye hizmet etmek için yaptım. Hedefim yaşanabilir Ortaca için katkı sağlamak” dedi.

-Kamil Dağdelen

Ortaca Belediyesi Meclis üyeliği için aday adaylık başvurusunu CHP Ortaca İlçe Başkanlığına yapan Daydala Turizm sahibi Kamil Dağdelen, herkesin Ortaca için bir şeyler yapabileceğine inandığını söyledi.

CHP Ortaca Belediye Meclis Üyesi aday adayı Kamil Dağdelen, “Amacımız Ortaca ve bölgemizin gelişmesi ise herkesin taşın altına elini koyması lazım. Turizmin ön planda olduğu bölgemizde mesleğini temsil eden kişilerin görev yapmaları olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

 

-Serpil Koç

 

“Başladığım işi bitireceğim”

Ortaca Belediye Meclis üyesi Serpil Koç, ikinci dönem Ortaca Belediyesi Meclis üyeliği için aday adaylık başvurusunu CHP Ortaca İlçe Başkanlığına yaptı.

Aday adaylık başvurusunu yarım iş bırakmayı sevmediği için yaptığını açıklayan Ortaca Belediyesi Meclis üyesi Serpil Koç, “Meclis üyesi seçildiğimde tek korkum koltuğa yapışıp kalmaktı. Ortaca Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik’in de büyük destekleriyle kent Konseyinde kadınlara yönelik çalışmalar yaptık. En büyük projelerimizden bir tanesi kadınların bir çatı altında toplanarak ekonomik özgürlüklerini elde etmesi. Bu amaçla kurduğumuz “Ortaca Gadıneli Kooperatifimiz” meyvelerini vermeye başladı, güç şartlarda verdiğimiz çalışmaların sonuna gelindi. Bu işi yarım bırakmak istemiyorum. Benim tek sloganım var, “Başladığın işi bitir.” Ben de başladığım işi bitireceğim. Kadınlarımızın belediye çatısı altında bir güvenceleri olacak. Bu amaçla bir dönem daha Ortaca Belediyesi Meclis üyeliği için aday adaylık başvurusunu yaptım” dedi.

 

-Ali Mürşit Yağmur

Dalyan’da turizm işletmecisi Caria Otel sahibi Ali Mürşit Yağmur, Ortaca Belediyesi Meclis üyeliği için aday adaylık başvurusunu CHP Ortaca İlçe Başkanlığına yaptı.

CHP Ortaca Belediye Meclis Üyesi aday adayı Ali Mürşit Yağmur, turizmci olarak bölgeye her türlü hizmeti verdiklerini ifade etti.

Siyasi olarak da bölgeye hizmet etmekten mutluluk duyacağını söyleyen CHP Ortaca Belediye Meclis Üyesi aday adayı Ali Mürşit Yağmur, “Amacımız bölgemize hizmet etmek. Görev verildiği takdirde tecrübelerimizi, enerjimizi yaşadığımız bölge için seve seve harcarız. Bölgemiz için çalışacak tüm aday adaylarımıza başarılar diliyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

ÖMER KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.