Belediye Başkan aday adayı İsmail Can Varol:

0
716

Belediye Başkan aday adayı İsmail Can Varol:

“Partinin ilçe başkanı,

belediye başkanını jurnallamaz”

Avukat İsmail Can Varol, düzenlediği basın toplantısıyla CHP’den Ortaca Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı. Ortaca için yapacağı projelerden bahsetti.

Varol’un en büyük tepkisi ise aday adayı Sertkaya’ya oldu. Varol, “Partinin ilçe başkanı, belediye başkanını jurnallamaz” dedi.

-“Partinin ilçe başkanı, belediye başkanını jurnallamaz”

İsmail Can Varol’un ilk eleştirisi, geçtiğimiz günlerde CHP’nin Ortaca İlçe başkanıyken aday adaylığını açıklayan, bunun yanı sıra da partisinden halen görevdeki Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ve yönetimini eleştiren Mehmet Sertkaya’ya oldu.

İsmail Can Varol, “Kimsenin aday ya da aday adayı olmasını eleştirmiyoruz. Siyasi başarı her şeyin önünde gelir. İlçe başkanının görevi partiyi seçime hazırlamaktır. Mehmet Sertkaya da daha önce istifa eder ben aday olacağım derdi. Belediye başkanımız Hasan Karaçelik’i de eleştirebilirdi. Mehmet Sertkaya ilçe başkanlığını yürütürken kendisini seçimlere hazırlamış. Bunları söylemek aday adayı olacağı zaman mı aklına geldi. Hasan Karaçelik 9.5 yıldır görevde, kendisi de 13 yıldır görevde. Partinin ilçe başkanı, belediye başkanını jurnallamaz, özeleştiri yapabilirdi. Tekrar ediyorum; demek ki, Mehmet Sertkaya ilçe başkanlığı görevini yürütürken kendisini seçimlere hazırlamış” dedi.

-“İlçe başkanı, belediye başkanına karşı”

Bir süredir ara verdiği siyaseti yapmayı planladığını ancak belediye başkanlığı için kısa vadede bir planının olmadığını da dile getiren İsmail Can Varol, “Yaşanan gelişmeler karşısında aday adaylığım kaçınılmaz hale geldi. Görevdeki ilçe başkanı, görevdeki belediye başkanına karşı aday adayı. 9,5 yıl birlikte çalışmış Belediye başkanım ile ilçe başkanım aynı anda niye aday adayı oldular. Gelinen noktada çok ciddi bir sıkıntının olduğunu gördüm ve bu sıkıntı giderek büyüyor. Zor bir yarışa girdiğimi biliyorum. Bir yanda 9.5 yıl belediye başkanlığı yapmış arkadaşım, diğer yanda 13 yıl ilçe başkanlığı yapmış arkadaşımla yarışacağım. Diğer tarafta da köklü bir aile geleneğinden gelen iki arkadaşımda bu yarışın içerisinde. Partililerim ve halkımız bana güvensin. Biz bu sıkıntıyı çözeriz” ifadelerini kullandı.

-“Demek ki partinin yönetiminde sıkıntı var”

Her partide ayrılıklar olabileceğini söyleyen İsmail Can Varol, Ortaca CHP’deki istifaların ve partiden ihraç edilmelerinin parti yönetiminin tutumundan kaynaklandığını ifade etti.

İsmail Can Varol, “Siyasete döndüğümde küskün kalmayacak. Demek ki partinin yönetiminde sıkıntı var. Şu anda partide bir kızgınlık, bir küskünlük, bir gerginlik var. Bunu gidermenin tek yolu benim aday olmamdır. Sertkaya ve Karaçelik adaylıktan çekilsin gerginlik kalmaz. Bu gerginliğin giderilmesinde başka yol görünmüyor” diye konuştu.

-“Ortak akıl ve prensiplerimiz”

Yaptığı toplantıda yürütecekleri çalışmalara da özetle değinen Belediye Başkan aday adayı İsmail Can Varol, şunları söyledi.

“Temel prensip, “Ortak akıl.” Ortak aklımız ve prensiplerimiz bizi başarıya götürecektir. Unutulan bir takım yerel yönetim prensiplerini ve anlayışını hep birlikte hatırlayacağız. Bu prensipleri ben keşfetmedim.  Bir kısmı evrensel yerel yönetim anlayışından, bir kısmı da ülkemin halkçı, sosyal demokrat yerel yönetim prensiplerinden gelmektedir. Demokrasiyi bütün yerel yönetim birimlerimize yayacağız. Birikimi, bilgisi ve enerjisi yerinde, Ortaca sevdalısı arkadaşlarımızı yönetime ortak edeceğiz. Olanaklarımız ölçüsünde katkı sağlayacağız, onların katkılarını isteyeceğiz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, halk belediyenin kendisine ait olduğunu bilecek. Belediye meclis toplantıları halka açık hale gelecek. Ayrı bir belediye meclis toplantı salonu olacak. Halk toplantıyı izleyecek ve toplantı internet üzerinden canlı yayınlanacak. Birlikte gelişeceğiz, birlikte büyüyeceğiz. Tarım, turizm ve sosyal yaşam alanları konusunda önemli projelerimiz var. Tarımı üreticiyle, turizmi turizmciyle değerlendireceğiz. Şehircilikte ve yerel yönetimde insanı ve doğayı temel alacağız.”

İsmail Can Varol, önümüzdeki günlerde aday adaylığı için resmi başvurusunu yapacağını da sözlerine ekledi.

ÖMER KUNDAKÇI

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.