BAŞKAN YILMAZ MEVZUAT BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

0
522
BAŞKAN YILMAZ MEVZUAT BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

BAŞKAN YILMAZ MEVZUAT BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

 >>Güngör ÇOBAN

Toplantıda, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22.maddesine göre doğrudan temin yöntemi ile mal ve hizmet alımı; kentsel dönüşüm uygulamalarında kültürel varlıkların korunması ve Ege Bölgesinde deprem gerçeği; yeni Büyükşehir Yasasının getirdikleri ve bütçe ve performans planının hazırlanması konuları ile ilgili bilgi sunumu yapıldı ve gelen sorular cevaplandırıldı. Başkan YILMAZ Büyükşehir yasası ilgili olarak birçok soru yöneltti. Bu soruları cevaplandıran yetkililerle karşılıklı olarak soru cevap şeklinde toplantı devam etti. Mevzuat toplantısı dâhilinde; yeni Büyükşehir Belediye Kanunu, Bütçe ve Performans Planının hazırlanması, İhale Mevzuatı ( Doğrudan Temin 22/d uygulamaları), Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında Ege Bölgesinde Deprem gerçeği, Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında kültürel varlıkların korunması konuları ele alındı. Eğitimin ilk gününde EXPO 2020 ye aday olan ilimiz İzmir’in “EXPO 2020 İzmir, Daha iyi bir dünya için yeni yollar / Herkes için sağlık”  teması hazırlıkları ile ilgili ve EXPO 2020 nin ülkemize olası katkıları konusunda bilgilendirme yapıldı. Toplantıda en çok yeni Büyükşehir Belediye Kanunu konusu detaylandırıldı. Çoğu zaman interaktif olarak devam eden eğitime ilgi ve katılım da oldukça fazlaydı.

 

İlimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek Cumhurbaşkanlığına sunulan “Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kapsamında büyükşehir olacak belediyelerden biri olması nedeniyle, yeni Büyükşehir Kanunu ile değişecek yetki, görev ve sorumluluklar konusunda bilgilendirme yapıldı. Yasanın yürürlüğe girmesi ile 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimleri sonucunda Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin, geçiş döneminde karşılaşabileceği sorunlar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Eğitim programının son gününde Birlik tarafından düzenlenen Teknik Gezi kapsamında; Aydın ili Kültürel zenginlikleri katılımcılarla paylaşıldı. Teknik gezi kapsamında Meryem Ana, Efes Antik Kenti ve Şirince Köyü gezilerek eğitim tamamlanmış oldu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.