Balıkçılar talan etti

0
474
Balıkçılar talan etti

Balıkçılar talan etti

 

Geçtiğimiz günlerde aşırı yağışlardan dolayı balık çiftliklerinden kaçan alabalıklar amatör balıkçıların talanına uğradı.

 

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü ekipleri Dalaman çayı üzerindeki Hes3 ve Hes4 baraj göletinde yaptıkları incelemelerde avcılıkta kullanılması yasak olan 32 adet tırıvırı adı verilen av malzemesi ele geçirdi. İlçede av malzemesi satan iş yerleri de denetimden geçti.

 

Bölgedeki yasadışı balıkçılığın su ürünleri potansiyelini tehlikeye soktuğunu vurgulayan Dalaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz, “Dalaman, su kaynakları ve su ürünleri açısından zengindir. Su ürünlerinin ve özellikle balıkların çoğalması için yasalara uygun balık avcılığının sürdürülmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur” dedi.

Yasal olmayan ve yasaklanan av malzemelerinin kullanılmasının engellenmesi, bilinçli ve yasal ortamda balık avcılığı için herkese görev düştüğünü dile getiren Akdeniz, “Su ürünlerinin, su ürünleri ile yaşamını sürdüren hayvanların doğal yaşam alanlarının korunması, üreme ve geliştirilmesi, sorumlu ve sürdürülebilir balık ve su ürünleri avcılığı yapılmasının sağlanması amacıyla kontrol ve koruma faaliyetlerinin etkin ve yaygın yapılabilmesi için çevreye ve doğaya birçok zararı bulunan bu tür malzemelerin kullanıldığını gören vatandaşlarımız ilçe müdürlüğümüzü ve günün 24 saatinde ücretsiz hizmet veren “155 Pois”, ” 156 Jandarma” telefon hattını arayarak ihbarda bulunabilirler” açıklamasında bulundu.

 

-Hayalet ağ

Tırıvırı, paraşüt, katil tor ve hayalet ağ adı ile bilinen av malzemesi; farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.x150cm. Ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından ve ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşmakta olup, olta ucuna takılarak balık avlamakta kullanılmaktadır.

Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları (yavru balık) avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine neden olmaktadır.

Naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.