Ana Sayfa Gündem Baharın müjdecisi leylekler gelmeye başladı

Baharın müjdecisi leylekler gelmeye başladı

0
518
Baharın müjdecisi leylekler gelmeye başladı


Ortaca’da leylek bahçesi olarak adlandırılan Okçular köyündeki Ley Ley restaurant’ın yaklaşık 120 dönümlük arazisine havaların ısınmasıyla birlikte öncü kafile olarak adlandırılan yaklaşık 20 leylek geldi.

Yılda ortalama 150 leyleğin yazı geçirdiği leylek bahçesinde hasar gören leyleklerin yuva yaptığı çam ağaçlarının yanı sıra beton direklerin üzerine yapay yuvalar yapıldı.

*Deli avukat dediler

Ley ley restaurantın sahibi avukat Ahmet Akgün yaklaşık 17 yıl önce başlattığı çalışmanın daha da gelişerek devam ettiğini söyledi.

Akgün “leylek bahçesi olarak hayata geçirmeye çalıştığımız 120 dönümlük geniş arazide çocukluğumuzdan bu yana 25-30 tane çam ağacı vardı. Ancak zamanla bu çam ağaçları tarımsal amaçlı olsun, veyahutta doğal nedenlerden yıldırım çarpması sonucu olsun yıkıldı. Biz bu tehlikeyi gördük. Bütün akrabalarımıza ve bu çevredeki kimselere Leyleklerin yuva yaptığı çam ağaçlarının yıkılmaması konusunda ricada bulunduk. Sağ olsunlar bizi kırmadılar. Ancak ne kadar uğraşırsak uğraşalım doğal nedenlerden belli bir yıldan sonra kendiliğinden yıkılmalar oldu. Şu anda 5-10 tane çam ağacı kaldı. Bu tehlikeyi fark ettiğim için leyleklerin yuva yapma olasılığı yüksek olan çam ağaçlarına, dış budaklara önem verdik. Bunların dikimini yaptık bahçemize. Ancak takdir edersiniz ki bunların gelişimi 15-20 yıl gibi bir süre alıyor. Bu süre içerisinde leylekleri buradan kaçırmamak ve yuvalarını daha rahat yapmalarını sağlamak amacıyla yapay elektrik direkleri üzerine elektrik telleri olmaksızın kendi çabalarımızla, kendi gücümüzle almış olduğumuz uzun direklerin üzerine yapay leylek yuvaları yaptık. Önceleri herkes bana deli avukat dedi. Dediler ki bu yaptığın yuvalara hiçbir leylek gelmez. Ama zamanla gördük ki leylekler gerçekten temiz bir çevre olduktan sonra kendileri için yapılmış bir yuva, güvenli bir yuva olduktan sonra geldiler, yerleştiler”

*Yapay yuva yapmaya ve ağaç dikmeye devam edeceğiz

Çalışmalarda başarı elde ettiklerini ifade eden Ahmet Akgün “Şu anda görmüş olduğunuz gibi yapmış olduğunuz yapay yuvalara ve son kalan 8-10 tane çam ağaçlarına leyleklerin yuva yaptığı görülüyor. Diğer ağaçlarda doğal ne yapıyoruz? Doğal ağaçlarda leylek yuvalarının etrafı belli bir yerden sonra dallarla kaplanıyor. Her yıl biz Şubat ayı sonunda bu dalları buduyoruz. Leyleklerin rahatça yuvalarına girip çıkmalarını sağlamak için açma işlemi yapıyoruz. Bu yıl da aynı işlemi yaptık. Gerek ağaçlandırma çalışmamız, gerekse yapay yuva çalışmamız devam ediyor. Ayrıca leyleklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için su kanalları ve yapay göller yaptık. Bunda da başarılı olduk. Gördüğünüz bahçemizde her yıl ortalama olarak 150 leylek barınmakta. Biz ısrarla leylekleri burada tutmak için sulak alanlar yaratmaya, leyleklerin yuva yapma olasılığı olan ağaçları bolca dikmeye, hala dikmeye devam ediyoruz. Çam ve dış budak ağaçlarına yuva yaptıkları için ağaç dikmeye devam ediyoruz.

*Göç edemeyenler misafir ediliyor

Ahmet Akgün açıklamalarını şöyle sürdürdü “Her yıl Mart ayı başında Afrika’dan gelen leylekler yaklaşık Temmuz ayı ortasından itibaren kafilelerle burayı terk ediyorlar. Bu süre içerisinde bahçemizde 12 ay kalan yaralı leylekler var. Ağaçlardan düşmüş olan leylekleri veterinerlere götürüyoruz, bakımını yaptırıyoruz. Yaşatabildiklerimizi de restaurantımızın bünyesinde bakıyoruz. Leyleklerin temiz bir çevrede yaşadığını düşünürsek, eğer bu çevreyi biz hiç bozmadan temiz olarak koruyabilirsek, sulak alanlar yaratabilirsek uzun yıllar leylek bahçesinde çok daha büyük leylek popülasyonlarının olduğuna tanık olacağız, tahmin ediyorum”

Ömer Kundakçı

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.