Bahar Kupası Durgunsu Kano yarışları Köyceğiz’de yapıldı

0
658
Bahar Kupası Durgunsu Kano yarışları Köyceğiz’de yapıldı

Bahar Kupası Durgunsu Kano yarışları Köyceğiz’de yapıldı

Türkiye Kano Federasyonu Başkanlığı tarafından 27-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde düzenlenen Bahar Kupası Durgunsu Kano yarışları sona erdi.

Köyceğiz Su Sporları Merkezi’nde, büyük, genç, yıldız, minik erkekler ve bayanlar kategorilerinde bin metre, 500 metre ve 200 metre mesafelerde yapılan yarışlara Samsun, Adapazarı, Rize, Adana, Muğla, İstanbul, Eskişehir ve Antalya’dan gelen 16 kulüpten yaklaşık 95 sporcu katıldı.

Yarışlarda ilk üç sırayı alan sporculara madalya verildi. Yapılan puan değerlendirmelerine göre ise, 7 birincilik elde eden Sakarya Büyükşehir Spor Kulübü birinci, 3 birincilik, 6 ikincilik ile Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü ikinci, 3 birincilik 2 ikincilik kazanan Şişecam Çayırova Spor Kulübü ise üçüncü oldu. Dereceye giren sporculara ödüllerini, Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, daire müdürleri ve Kano Federasyonu temsilcileri verdi.

Hedefim Akdeniz oyunlarında madalya almak

Kano Milli Takım sporcusu Mustafa Gülbahar “Köyceğiz Türkiye’nin en önemli kano ve kürek yapılabilecek olan kenti. Bu spora 2007 yılında başladım. 2011 yılında Avrupa şampiyonu oldum. Yine aynı yılda Gençler dünya şampiyonasında final A’da beşinciliğim, Büyükler dünya şampiyonasında yarı final yedinciliğim var. Bu seneki hedefim Akdeniz oyunlarında madalya almak” dedi.

Milli takım kampı sürecek

Türkiye Kano Federasyonu Teknik Koordinatörü Fatih Sani “Köyceğiz gölünde bahar kupası yarışlarını yapmaktayız. Bu yarışlar aynı zamanda milli takım seçmesi niteliğini taşımakta. Milli takım kamplarımız bu yarışmaların sonucunda devam edecek. Akdeniz Oyunlarına ve daha sonraki yapılacak olan Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası yarışlarına hazırlık yapacak kano milli takımı bu yarışmaların sonucunda belirlenen kamplara devam edecekler” açıklamasında bulundu.

Önemli şampiyonluklara hazırlık

Bu yarışmaların sonucunda hem A hem B milli takımlarını oluşturuyoruz diyen Sani “A Milli Takımı olarak adlandırdığımız takımda yer alacak sporcular öncelikle Akdeniz Oyunları, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası, Dünya Kupası gibi müsabakalarda yarışacaklar. B Milli Takımda yer alacak olan sporcular ise uluslararası yarışmalarda yarışacak olan sporcularımız olacak. Daha sonra 11-12 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Boulogne yarışlarında yarışacak takımımız. Bu yarışma Akdeniz Oyunlarında yarışacak milli takımımız için hazırlık niteliğinde olacak. Daha sonrasında da Dünya kupaları ve Akdeniz Oyunları yarışlarına katılacağız” dedi.

Köyceğiz önemli bir parkur

Köyceğiz’deki parkurun kendileri için önemli olduğunu kaydeden Sani “Köyceğiz’deki bu yarışma parkuru oldukça güzel konumda olan bir parkur. Gördüğünüz gibi doğal güzelliği olan bir yer burası. Su şartları da son derece elverişli, durgunsu şartlarına sahip bir yer. Buradaki yarışmalarda son derece verimli sonuçlar elde ediyoruz. Burada elde edilen sonuçlar Uluslararası seviyedeki sporcularla bizim sporcularımızın da özelliğini kıyaslamakta bize önemli bilgiler veriyor” ifadesini kullandı.

Köyceğiz kültür, spor, turizm merkezi olacak diye yola çıkış tarzımız vardı

Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay “spor aktiviteleri olarak Köyceğiz gerçekten belli bir yerde. Bunu her zaman iddiayla söylüyoruz. Su sporları konusunda da şuanda kano ile ilgili ön plana çıkmış durumdayız ama bunu kürekle de devam ettirmeyi düşünüyoruz. 3 yıldan beri devam eden bir organizasyon buradaki kano sporu. İlk gelip burada kano federasyonu başkanıyla görüştüğümüz zaman ortamın ve parkurun gayet güzel olduğu söylenerek başlandı. Üç sefer milli takım seçmeleri yarışları yapıldı. Geçen sene sel felaketinden dolayı ara verdik. Biliyorsunuz kışın göl tamamen yüksekti. Benim şöyle bir iddiam vardı. 14 yıl önce belediye başkanı olurken Köyceğiz kültür, spor, turizm merkezi olacak diye yola çıkış tarzımız vardı. Çünkü Köyceğiz gerçekten bakir bir bölge. Ve bu konuda da bir takım girişimler yapılması gerekiyordu. Kano’da sistem oturdu diye düşünüyorum. İşte burada 16 ilden gelen 150 civarında sporcu var. Milli takım burada 1 aydan beri kampta. Ayrıca burayı kano ile ilgili kış spor merkezi yapma konusunda Federasyonun ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün almış olduğu bir karar var. Bu olumlu bir gelişme. Kano konusunda Köyceğiz bütün spor branşlarında olduğu gibi ciddi bir yol kat etti diye düşünüyorum” dedi.

Ömer Kundakçı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.