Bağımlılık yapan adrenalin sporu: RAFTİNG

0
410

Bağımlılık yapan adrenalin sporu: RAFTİNG

Türkiye´nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman sınırları içerisindeki Dalaman Çayı Rafting parkurunda özellikle Mayıs-Eylül ayları arasında Akdeniz ve Ege´de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle en yoğun dönemini yaşıyor.

-“DALAMAN RAFTİNG MERKEZİNİN DENEYİMLİ REHBERLERİ EŞLİK EDİYOR”

Yaklaşık 1 saat süren araçlarla yapılan yolculuğun ardından Akköprü barajını geçen raftingciler bir süre yürüdükten sonra start noktasına geliyorlar. Dalaman çayında rafting parkuru Narlı mevkisinden başlayıp Akköprü mevkisinde son buluyor.

Daha önce birbirlerini hiç görmemiş adrenalin tutkunları profesyonel rehberler Fethi Keskin ve Fatih Keskin öncülüğündeki deneyimli rehberler eşliğinde takım ruhuyla finişe ulaşıyorlar. Adrenalin tutkunları 13 kilometrelik azgın sularda 3 saat kürek çekiyorlar. Yüzme bilmenin önemli olmadığı Rafting sporunda adrenalin sporlarının görünmez kahramanları “Rehberler” unutulmaz, keyifli anlar yaşatıyorlar. 6 ve 7 kişilik her botta bir rehber bulunuyor. Azgın sularda ilerleyen raftingciler rehberlerin yönlendirmeleriyle keyifli anlar yaşıyorlar.

-“ADRENALİN SPORLARININ GÖRÜNMEZ KAHRAMANLARI: “REHBERLER”

Yıl boyu rafting yapılabilen Dalaman çayında adrenalin seven yerli ve yabancı turistlere heyecan dolu 3 saat yaşatan adrenalin sporlarının görünmez kahramanları “Rehberler” güvenli tur için yıl boyu çalışıyor. Her rafting botunda görevli bulunan rehberler tura katılan kişilerin can güvenliğinden de sorumlu tutuluyor. Rehberler 3 saat süren turun güvenli bir şekilde tamamlanması için büyük çaba sarf ediyorlar. Dalaman çayının su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarında yükseliyor. Dalaman çayının belirli noktalarında yağışlardan dolayı gerçekleşen akıntı değişiklikleri ve kayan kaya parçalarını tespit için belirli aralıklarla kontroller gerçekleştiriyorlar. Rehberler tur öncesinde yaptıkları güvenlik bilgilendirmelerinden sonra tura çıkıyorlar.

-“EKİPMANLARIMIZI SÜREKLİ YENİLİYORUZ”

-Dalaman nehrinde 2003 yılından bu yana Rafting Rehberliği yapan Dalaman Rafting Merkezi rehberi Fethi Keskin, deneyimli bir rehberin “ilkyardım, nehirde bot kullanabilme açısından kürek teknikleri, nehirde yüzme pozisyonları, insanları kurtarma pozisyonları” gibi gerekli bilgileri ve eğitimleri alarak bu işe başladığını söyledi.

Bir rehberin ilk önce tura katılan kişiye güven vermesi gerektiğini ifade eden tecrübeli rafting rehberi Fethi Keskin, “Katılımcılarımız bize gelmeden önce çok sorular oluyor. Bot devrilirse ne olur, ben yüzme bilmiyorum. Düşersek ne olur. Bu gibi sorular çok fazla oluyor. Biz onlara gerekli bilgileri aktararaktan sakinleştiriyoruz. Biz katılımcılara, herkese yüzme bilsin bilmesin yüzdürgeç veriyoruz, kask veriyoruz. Bunlar onların güvenliği için gerekli. Bunlar sayesinde çok güvenli bir tur yapıyoruz. Bu ekipmanları gören katılımcılar bizlere güvenerek rahat turlara başlayabiliyorlar. Dalaman çayında sezonda yaklaşık 15 bin yerli ve yabancı turistin rafting yapılıyor. Bu katılımların daha fazla olabilmesi için elimizden geldiğince raftingi tanıtmaya çalışıyoruz. Ekipmanlarımızı sürekli yeniliyoruz ve eğitimlere önem veriyoruz. Buraya insanlar eğlenmek için geliyorlar ve bizden de çok memnunlar. 2’şer, 3’er metre düşüşler var. Bu düşüşlerde adrenalin biraz daha had safhada oluyor. Adrenalin tutkunları 13 kilometrelik azgın sularda 3 saat kürek çekiyorlar. Yaklaşık 3 saat süren turun sonunda herkes memnun, herkes eğlenmiş. Yılın yorgunluğunu, hatta hafta sonunda 1 günlük de olsa stres atmak için gelen müşterilerimiz var. Rafting heyecanını yaşayan kişiler daha sonraki yıllarda tatil planlarına Rafting turunu özellikle ekliyor” dedi.

Türkiye’deki en teknik ve en güzel etaplardan birisini Dalaman Çayı Rafting parkurunun olduğunu dile getiren Keskin “Rafting Düzce’de yapılıyor, Antalya’da yapılıyor, Karadeniz bölgesinde yapılıyor ama teknik açıdan, eğlence açısından en iyi, en güzel etap şuan Dalaman çayı parkuru. Dalaman çayı üzerine yapılan barajlardan dolayı parkurlarda güzergah değişikleri oluyor. Dilerim ki barajlar yapılıp da bu parkurlar da kaybedilmez.”

-“TÜRKİYE´NİN EN İYİ RAFTİNG ROTASI DALAMAN’DA”

“Dalaman Çayı Rafting parkurunda günübirlik yapılan turlar doğal güzellikler altında yaklaşık 3 saat sürüyor. Dalaman Çayı parkuru dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri, dalgaları ve doğal güzellikleri ile adrenalin seven yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Dalaman Çayı Rafting parkurunun zorluk derecesi 3 ve 4 olarak nitelendiriliyor”

-“RAFTİNG PARKURUNUN ZORLUK DERECELERİ”

Derece 1: Çok basit akıntıya sahiptir. Küçük kolay geçişler için uygundur.

Derece 2: Akıntı azdır; düzenli bir akışa sahiptir. Küçük kayalar ve dalgalar vardır, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için elverişlidir.

Derece 3: Orta zorluktadır. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlıdır.

Derece 4: Çok zor ve büyük rapidler vardır. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güçtür. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıftır.

Derece 5: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler vardır. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkurdur.

Derece 6: Nehrin metrelerce yukarıdan dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftginciler için bile zor ya da imkansız olan sınıftır.

-“DALAMAN ÇAYI”

Burdur’a bağlı Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, antik ismi İndos olan Dalaman çayı Ortaca-Dalaman arasında yer alıyor ve toplam uzunluğu 229 kilometre. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülüyor.

Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.