BAĞ-KUR SİGORTALILARININ DİKKATİNE

0
396
BAĞ-KUR SİGORTALILARININ  DİKKATİNE

BAĞ-KUR SİGORTALILARININ  DİKKATİNE

 

 

Muğla SGK Yatağan Şubesi Müdürü Aysel Demirelli Kuruma borcu olan Bağ-Kur Sigortalılarının durumuna ilişkin geniş bilgi verdi. Bu konuda yapılan duyuru aşağıda yer almaktadır.

 

30.04.2015 tarihi itibariyle 12 aydan fazla borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla ve prim ödemesi bulunmayanların tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacaktır.

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla, tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, kuruma kayıt ile tescilleri yapıldığı halde, 30 Nisan 2015 tarihi itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını 1 Mayıs 2015 tarihinden 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödememeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayanların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacaktır.

01.05.2015 tarihi ile 31.07.2015 tarihleri arasında Merkez Müdürlüklerimize müracaat eden ve primlerini ödemek istemeyen sigortalılarımızın durdurma işlemleri hemen yapılacak olup, bu süre içerisinde Merkez Müdürlüklerimize müracaat etmeyen ve primlerini 31.07.2015 tarihine kadar ödemeyen sigortalılarımızın ise 01.08.2015 tarihinden itibaren resen durdurulacaktır.

Sigortalılık süresi durdurulan sigortalılarımızın durdurulan süreye ait borçları ve hizmet süreleri birlikte durdurulması nedeniyle bu süreye ait günleri sistemde görünmeyecektir. Bu uygulama ile emekliliğe kısa bir süre kalan vatandaşlarımızın durdurulan süreler gün sayısı olarak dikkate alınmayacağına dikkat edilmelidir.

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmalar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışması devam edenlerin sigortacılıkları1 Mayıs tarihi itibariyle yeniden başlatılacaktır. Borcu olması nedeniyle Kurumumuz sağlık hizmetlerinden faydalanamayan sigortalılarımız sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaktır.

Ayrıca; Sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamını, hesap edilen borç tutarının tamamının 3 ay içinde ödenmesi şartıyla yeniden ihya edebilme imkanı bulunmaktadır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.