Ana Sayfa Gündem AZGIN SULARDA ADRENALİN

AZGIN SULARDA ADRENALİN

0
728

AZGIN SULARDA ADRENALİN

 

Adrenalin tutkunları 13 kilometrelik azgın sularda 2,5 saat kürek çekiyorlar.

Türkiye´nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman sınırları içerisindeki Dalaman Çayı Rafting parkurunda özellikle Mayıs-Eylül ayları arasında Akdeniz ve Ege´de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle en yoğun dönemini yaşıyor.

Dalaman çayında rafting parkuru Narlı mevkisinden başlayıp Akköprü mevkisinde son buluyor. Yaklaşık 1 saat süren araçlarla yapılan yolculuğun ardından Akköprü barajını geçen raftingciler bir süre yürüdükten sonra start noktasına geliyorlar.

 

6 ve 7 kişilik her botta bir rehber bulunuyor. Azgın sularda ilerleyen raftingciler rehberlerin yönlendirmeleriyle keyifli anlar yaşıyorlar. Daha önce birbirlerini hiç görmemiş adrenalin tutkunları deneyimli rehberlerin öncülüğünde takım ruhuyla finişe ulaşıyorlar.

 

 

-Dalaman Çayı

Burdur’a bağlı Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, antik ismi İndos olan Dalaman çayı Ortaca-Dalaman arasında yer alıyor ve toplam uzunluğu 229 kilometre. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülüyor.

Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir.

 

-Türkiye´nin en iyi rafting rotası Dalaman’da

Dalaman Çayı Rafting parkurunda günübirlik yapılan turlar doğal güzellikler altında yaklaşık 3 saat sürüyor. Dalaman Çayı parkuru dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri, dalgaları ve doğal güzellikleri ile adrenalin seven yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Dalaman Çayı Rafting parkurunun zorluk derecesi 3 ve 4 olarak nitelendiriliyor.

—–

-Tura katılan yerli ve yabancı adrenalin tutkunları tatilin keyfini çıkardıklarını ifade ederek, “Dalaman Çayında Rafting yapmadan tatil yaptık denemez” yorumu yapıyorlar.

-Dalaman Rafting Merkezi Rehberi Fethi Keskin, “Yaklaşık 16 yıldır Dalaman nehrinde rafting hizmeti veriyorum. Rafting Dalaman çayında günde 1 kez yapılabiliyor. Türkiye’nin en zor nehirlerinden bir tanesi. Raftinge başlamadan önce çok sıkı eğitimler veriyoruz. Eğitimin ardından yaklaşık 13 kilometrelik parkurda 2,5 saat boyunca rafting yapıyoruz. Yaklaşık 2’şer, 3’er metre düşüşler var. Bu düşüşlerde adrenalin biraz daha had safhada oluyor. Adrenalin tutkunları 13 kilometrelik azgın sularda 2,5 saat kürek çekiyorlar” dedi.

Fethi Keskin, Dalaman çayında sezonda yaklaşık 15 bin yerli ve yabancı turistin rafting yaptığını, bu katılımların daha fazla olabilmesi için ellerinden geldiğince raftingi tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

 

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.