Avrupa Çalışma Kampı’nın Türkiye ayağı Köyceğiz’de

0
451
Avrupa Çalışma Kampı'nın Türkiye ayağı Köyceğiz'de

Avrupa Çalışma Kampı’nın Türkiye ayağı Köyceğiz’de

Bu yıl 5.si düzenlenen Avrupa Çalışma Kampı’nın Türkiye ayağı Köyceğiz ilçesinde başladı. Projenin ilk dört yılı Almanya’da yapılırken, önümüzdeki yıl Bosna Hersek’te gerçekleştirileceği bildirildi. Proje Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından yürütülüyor.

Almanya, Bosna Hersek ve Türkiye’den 25 öğrencinin katıldığı ve kısa adı EWOCA olan Avrupa Çalışma Kampı kapsamında Türkiye’ye gelen yabancı öğrenciler 15 günlük kamp ortamında Köyceğiz’de birlikte çalışma ortamı buldu. Avrupa kültürlerinin kaynaşmasını ve birlikte çalışma ortamı yaratılmasının amaçlandığı proje kapsamında Türkiye’ye gelen öğrenciler Köyceğiz’de spor tesislerinin bakım ve onarımını yaptı, çevre bilincini oluşturmak amacıyla ağaç dikti, Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarında çevre temizliği yaptılar. Kampa katılan öğrenciler bölgenin kültürel ve doğal güzelliklerini de görme fırsatı yakaladı.

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından yürütülen proje hakkında bilgi veren projenin Türkiye koordinatörü İbrahim Dikici, bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen projenin ilk 4 yılının Almanya’da yapıldığını, önümüzdeki yıl da Bosna Hersek’te gerçekleşeceğini söyledi. Dikici, “Beşincisi Muğla’da yapılan projenin süresi 2 hafta. Amacımız Avrupa kültürlerini bir araya getirerek ülkeler arası kültürlerin gençler tarafından benimsenmesi. Projeyi Almanya ve Bosna Hersek ile birlikte yapıyoruz. Geçen yıl Almanya’ya bir grup gönderdik. Önümüzdeki yıl Bosna Hersek’te yapılacak. Çok güzel ve uzun soluklu bir proje olmasından öte, bu gençlerin bir arada çalışıyor olması ve yardımlaşma ve paylaşmanın önemi ön planda. Proje kapsamında Köyceğiz’deki spor tesislerinin bakım ve onarımını yapıyoruz. Faaliyet kapsamında ağaç dikimi ve geziler düzenlenecek. Amacımız ülkeler arası dil öğrenimi ve kültürlerimizi daha yakından tanımak” dedi.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.