Avcıların vurduğu Kızıl Şahin yaşam mücadelesini kaybetti

0
514
Avcıların vurduğu Kızıl Şahin yaşam mücadelesini kaybetti

Avcıların vurduğu Kızıl Şahin yaşam mücadelesini kaybetti

Ömer KUNDAKÇI

Köyceğiz’e bağlı Beyobası beldesinde yaralı halde bulunan Kızıl Şahin, tedavi edildiği Gökova Hayvan hastanesinde yaşamını yitirdi.

Medika-Vet Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı yaralı ve bitkin halde bulunan Kızıl Şahin için ellerinden gelen tüm imkanı kullandıklarını ancak iki gün yaşatabildiklerini söyledi.

Bayramlı sözlerini şöyle sürdürdü. “Kızıl Şahin Türkiye’ye özgü türlerden bir tanesi. Oldukça yaygın görülen, ancak zaman içerisinde riskler taşıyan bir hayvan. Çünkü insanlar hedef tahtası olarak görüyorlar ve hayvanlara ateş etmeye başlıyorlar. Özellikle geçen sene bize intikal eden vaka sayısı 20’nin üzerindeydi. Bu senede umarım açılışı yapmıyoruzdur. Bunlar değerli kuşlar, bizim ülkemizin yadigarları bunlara biraz daha özen göstermemiz gerekiyor. Bu konuda Çevre ve Orman Müdürlüğü ile birlikte çalışıp bir şeylerin yapılması gerekiyor. Bu hayvanların koruma altına alınması, bunu yapanların cezalandırılması gerekiyor” 

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen ise daha öncede birçok kez vurulmuş halde bulunan Şahin, Paçalı Baykuş Telli Turna gibi yaban hayvanının kendisine ulaştırıldığını ifade ederek “ne yazık ki bunlar avcıların hedef tahtası haline gelmiş nesli tükenmekte olan hayvanlar, bu çok üzücü. Şunu söylemek istiyorum devlet kurumlarında ve çevre müdürlüklerinde bu konuda çalışmalar zayıf, bizler destek alamıyoruz. Kendi imkanlarımızla buraya teslim ettik. Veteriner Gökhan bey ameliyatını gerçekleştirdi. Tüm gayretlerimize rağmen kurtaramadık. Bizim elimizden gelen bu kadar. Bunun için ciddi derecede devletten desteğe ihtiyaç var bunu göz ardı edemeyiz” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.