Avcılar Kızıl Şahin’i vurdu

0
448
Avcılar Kızıl Şahin’i vurdu

Avcılar Kızıl Şahin’i vurdu

Ömer Kundakçı

Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası beldesinde yaralı halde bulunan Kızıl Şahin, Gökova Hayvan hastanesinde tedavi altına alındı.

Medika-Vet Hayvan Hastanesinde İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı tarafından muayene edilen röntgeni çekilen Kızıl Şahin’in bir kanadında kırık ve vücudunun çeşitli yerlerinde av tüfeği saçması tespit edildi.

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen yaptığı açıklamada hayvansever bir vatandaş tarafından kendilerine yaralı ve bitkin bir vaziyette Kızıl Şahin getirildiğini söyledi.

Daha öncede birçok kez yaralı yaban hayvanının kendisine ulaştırıldığını ifade eden Dağdelen “bu hayvanları avlamak insanlık suçudur. Yetkililerin daha duyarlı olup bu hayvanları avlayan kişilere karşı cezai müeyyidelerin artırılması gerekiyor.

Medika-Vet Hayvan Hastanesinde İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı ise “bu hayvanlar artık doğada az görülebilen hayvanlar. Bilinçli avcılar bu kuşların vurulmayacağını bilirler. Dolayısıyla avlamak için değil atış eğitimi yapmak için ateş edildiğini düşünüyoruz. Hastanemizde gerekli müdahaleleri yapıyoruz. Yaşayacak ama muhtemelen bir daha uçamayacak. Kızıl Şahin bu bölgelerde ender görülen türlerden bir tanesi. Böyle devam ederse doğada torunlarımıza göstereceğimiz kuş türleri kalmayacak” diye konuştu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.