Atıklar deniz canlılarını öldürüyor

0
493

Atıklar deniz canlılarını öldürüyor

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi İztuzu’ndaki (Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) DEKAMER’e tedavi için getirilen Yeşil deniz kaplumbağasının midesinden çıkarılanlar şaşırttı.

Ölü olarak getirilen Yeşil deniz kaplumbağasının midesinden sigara paketi jilatini, naylon poşet, kutu kola açacağı ve çeşitli türde misina çıktı.

Bu güne kadar merkeze yaralı olarak getirilen kaplumbağaların yuttukları atık malzemeler merkez bünyesinde oluşturulan kaplumbağa müzesinde sergileniyor.

-Poşet ve renkli misina büyük tehlike

DEKAMER alan sorumlusu Şenol Menzek, denize atılan tüm atıkların canlılar için büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

DEKAMER alan sorumlusu Şenol Menzek “Yeşil deniz kaplumbağası denizlerin bahçıvanı olarak da bilinir. Denize atılan atıklar zamanla dibe çöktüğü için yosunların içinde kalıyorlar. Yeşil deniz kaplumbağaları beslenirken bunları da yiyeceklerle birlikte yediklerinde, özellikle poşetleri yediklerinde direk boğularak ölmelerine sebep olmaktadır. Ortalama 50-55 yaşında, 45 kilo olan Yeşil deniz kaplumbağası türü dediğimiz erkek bir bireyin mide ve bağırsağının içinden poşet, sigara jelatini, ebat olarak farklı çeşitte misinalar ayrıca teneke kola kapağı ya da bira kapağı olabilir bir metal kapak çıktı içinden. İnceleme sonucunda bağırsağın içinde sıkışmış bir şekilde olduğu için dışkılama yapmasına engel oluyor ve ölmesine sebep olmuş” dedi.

-İlk kaplumbağa müzesi

Türkiye’nin ilk kaplumbağa müzesini oluşturduklarını da ifade eden Şenol Menzek, “Burada müze alanımız var, Buraya gelen misafirlerimize kaplumbağaların yaralanma sebepleri, kaplumbağaların özellikleri, denize çöp atmamamız gerektiğini, misina atmamamız gerektiği gibi konularda bilgi veriyoruz. Tabi ki bunu oluşturmamız zaman alacak. Bu bilinç oluşursa sadece kaplumbağalar için değil, bütün canlılar için daha güzel yaşam koşulu olur düşüncesindeyiz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.