Askeri vesayet altında yaşam…

0
1459
Askeri vesayet altında yaşam…

Askeri vesayet altında yaşam…

“Balık tuttu, 45 gün askeri ceza evinde yattı”

Köyceğiz ilçesinde, 12 Eylül darbesinin ardından askeri yasak bölge ilan edilen Sultaniye Mahallesinde 62 hane bulunan Büyükkaraağaç sokak sakinleri bu uygulamanın kaldırılmasını istiyor.

 

Sultaniye Mahallesinin bir bölümü olan Büyükkaraağaç sokak Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı askeri bölge içerisinde yer alıyor.

Ellerinde dövizlerle mahalledeki “Yasak bölge girilmez” yazılı tabelasının önünde toplanan vatandaşlar slogan atarak bir süre yürüdü. Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi.

-“BİR HANDE 3 AİLE”

Sultaniye Mahallesi Muhtarı Rahim Yıldırım, “tek amacımız burada yaşadığımız bir haksızlıktan dolayı sesimizi devlet büyüklerimize, başta sayın cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a duyurmaktır. Köyümüzün geçmişi 600 yıla dayanmaktadır. Asker geldikten sonra bütün düzenimiz alt üst oldu. Maalesef bir hanede 3 tane aile yaşamakta. Ne bir hizmet alabiliyoruz, her şeyde asker karşımıza çıkıyor. Hiçbir şekilde bizler asker düşmanı insanlar değiliz. Bizi gördüğü zaman kesinlikle mahallenin burada olması bizim güvenlik açısından hesabımıza geliyor diyorlar. Maalesef yazışmalara geldi mi tam tersi oluyor. Biz istiyoruz ki sayın Cumhurbaşkanımız dünyada mazlumların, kimsesizlerin kimsesiyse Büyükkaraağaçlıların da kimsesi olsun. Sesimizi duysun” dedi.

-“ASKERİ KURUM ÜLKEYİ YÖNETİYOR”

Anadolu Üniversitesi öğrencisi Nurseven Yıldırım, “Üniversite okuyorum, derslerimi internet üzerinden çalışmam gerekiyor. İnterneti bırakın telefon bile çekmiyor. Yürütme ve devleti temsilen mülki amirlerimizin onayı olmasına rağmen askeri bir kurum bu mahalleye hizmet yapılamaz diyor. Ne zamandan beri askeri bir kurum bu ülkeyi yönetir oldu. Başkomutanımız reisimiz, Emine annemiz sesimizi duyun. Biz de her Türk vatandaşı gibi özgür ve hür yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

-“BALIK TUTTU, 45 GÜN ASKERİ CEZA EVİNDE YATTI”

Büyükkaraağaç sakini Mustafa Hatipoğlu ise “evimiz deniz kenarında ancak biz deniz kenarına gidip balık bile yakalayamıyoruz. Rahmetli babam Mehmet Hatipoğlu, evimizin hemen önünde balık yakaladı diye 45 gün askeri cezaevinde yattı” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.