Asırlık değirmen teknolojiye direniyor

0
645
Asırlık değirmen teknolojiye direniyor

Asırlık değirmen teknolojiye direniyor


Köyceğiz’de, gelişen teknolojiye rağmen ayakta kalan su değirmeni, buğday ve mısır öğütmek isteyenlerden  ilgi görüyor.

 

İlçeye 8 kilometre mesafede olan Beyobası Mahallesi’ndeki değirmenin sahibi 62 yaşındaki Asım Ersoy, yaptığı açıklamada, az da olsa vatandaşların su değirmenine hala ilgi duyduğunu söyledi.

Değirmeni 50 yıl önce babasının devraldığını, babasından önce de başkalarının işlettiğini belirten Ersoy, “Bizden önce de 50 yıllık bir geçmişi var. Değirmenin suyla çalışması insanların ilgisini çekiyor. Vatandaşlar su değirmenin ununu sevdikleri ve doğal olduğu için buradan öğütüyorlar” dedi.

Ersoy, Marmaris, Bodrum, Dalaman ve Ortaca ilçelerinden az da olsa mısır ve buğday getirerek değirmende öğüttüren müşterilerinin olduğunu ifade etti.

– “Teknolojiye yenik düştük”

Eskiden değirmende gece gündüz çalıştıklarını anlatan Ersoy şunları kaydetti:

“Artık fazla  gelen olmuyor. Şimdi hobi olarak bu işi yapıyorum diyebilirim. Biz teknolojiye yenik düştük. Has un değirmenleri bizi bitirdi. Benim bir oğlum var. O da başka yerde çalıştığı için biz vefat edersek burası kapanır. Bizden sonra burayı devam ettirecek nesil kalmamış oluyor.”

Değirmenin tamamen orijinal olduğunu, nasıl yapıldıysa aynen çalıştırmaya devam ettiklerini belirten Ersoy, “Bunun orijinalliğini bozamazsınız. Bozduğunuz zaman özelliğini yitirir. Buradan elde edilen unun kalitesini de biz birinci kalite diye tabir ederiz. Müşteri de bunun için geliyor. Böyle olmasa bir kez gelen bir daha gelmez” diye konuştu.

Değirmene mısır getiren mahalle sakini Turgut Acar ise, fırsat buldukça mısırını su değirmeninde öğüttürdüğünü dile getirdi. Acar, su değirmeninde öğütülen mısır ekmeğinin, cereyanlı değirmeninkine göre daha taze ve yumuşak olduğunu vurguladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.