Ana Sayfa Gündem Arıcıların korkulu rüyası “zirai ilaçlama”

Arıcıların korkulu rüyası “zirai ilaçlama”

0
591
Arıcıların korkulu rüyası “zirai ilaçlama”

Arıcıların korkulu rüyası “zirai ilaçlama”

Türkiye’nin Çam balı üretiminde yüzde 90’lik oranla büyük paya sahip Muğla’da arıcıların bahar hazırlıkları başladı.

Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli personel tarafından ilçeye bağlı köylerde faaliyet gösteren arıcılara bahar bakımında yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgiler veriliyor. Arıcıların korkulu rüyası ise bilinçsizce yapılan zirai ilaçlama.

*Ortaca’da  442 ton çam balı üretilildi

Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Teknikeri Veli Türk çam balı üretiminde Muğla’nın 20-23 bin ton civarında bal üretimiyle ülke genelinde yüzde 90’lık bir paya sahip olduğunu ve Ortaca’da da 442 ton çam balı üretildiğini kaydetti.

Muğla genelinde yaklaşık 4 bin 500 civarında arıcı ailesinin bulunduğunu belirten Türk “Muğla genelinde yaklaşık 4 bin 500 civarında arıcı ailesi var, bunlara ait de 900 bin civarında kovan var. İl genelinde yıllık bal istihsali 20-23 bin ton civarındadır. Türkiye genelinde düşündüğümüz zaman ise 80 bin ton civarındadır.  Bu rakamlar Muğla’nın ne kadar ileri ne kadar önde olduğunu gösteriyor. İl olarak düşündüğümüz zaman Muğla ili kovan sayısı ve bal üretimi yönünden zaten ilk sıradadır. Çam balının yüzde 90’ı Muğla yöresinde üretiliyor” dedi.

*Arı, nar ve narenciye üreticisine de lazım

Tarım arazilerinde yapılan zirai ilaçlamanın arıcıları önemli ölçüde etkilediğine işaret eden Veli Türk “bölgemiz nar, narenciye ve tarımın yapıldığı bir bölge. Aynı zaman da Ortaca’da yaklaşık 17 bin arı kovanı mevcut, bu sadece Ortaca’daki arıcılara ait. Bunun yanında dış ilçe ve illerden gelen yaklaşık 17 bin daha kovan var. Yani Ortaca hudutları içerisinde 30-35 bin civarında arı kovanı mevcut. Bunlar dağda ve ovadaki arazilerde konaklıyorlar. Mevsim bahar, arıların narenciye bahçelerinin etrafında olması doğal. Bizim arıcılar olarak isteğimiz bu arıların zarar görmemesi için nar ve narenciyede hastalık ve zararlılara karşı mücadelenin uygun ilaçlarla akşam saatlerinden sonra yapılmasını istiyoruz. Çünkü bizim arımız aynı zamanda narenciyeciye denarcıya da lazım. Onların tarımsal üretiminde bizim aldığımız faydadan çok onlar faydalanıyor. Tozlaşmayı ve döllemeyi yüzde 80 arı yapıyor. Nedense bunun bilincinde olmuyoruz. Zamansız ilaçlamadan dolayı biz arıcılar olarak çok zarar görüyoruz. Bunun önüne geçmek için ilaç atılacaksa, lüzumluysa İlçe Tarım Müdürlüklerine gidilerek uygun ilaç alınacak ve akşam üzeri arı araziden çekildikten sonra atılmalı. O zaman fazla zarar görmeyiz. Arılar çok duyarlı ve iyi koku alır, ilaç atılan yere arı gitmez. Arı arazideyken saat 10-11 gibi veya öğle vakti uygun olmayan saatte ilaçlama yaparsak o anda arazide bulunan arının tamamı ölür” uyarısında bulundu.

*Arıcıların korkulu rüyası “zirai ilaçlama”

Ortaca Güzelyurt köyünde 7 yıldır arıcılık yapan Yasin Çetin ise gezginci arıcılık yaptıklarını ifade ederek en büyük sıkıntılarının zirai ilaçlamalar olduğunu söyledi. Çetin “en yakın gittiğimiz yerler iç Anadolu bölgesindeki illerden Konya, Kayseri ve Sivas’a mecburen gitmek zorundayız. Bölgemiz bahar aylarında güzel ama yazın arı yetiştirme bakımından zor. Sıcak olduğu için sıcakta arı durmaz. Bu yüzden serin yerlere, yüksek yerlere götürmemiz gerekiyor. Bunda da en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi zirai ilaçlama. Bazı arıcılarımızın yüzde 30-40 zararları oldu. Biz çiftçilere sürekli söylüyoruz. İlaçlama yapacaksanız ilçe tarım müdürlüklerine gidin onlar gerekli bilgileri veriyor” diye konuştu.

 *Bildiğiniz markayı bildiğiniz yerden alın

 Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Teknikeri Hulisi Kıyak Bölgede üretilen balın yüzde yüz çam balı olduğunu belirterek “sahte bal bu güne kadar rastlanmadı. Buna ihtiyacımız yok, İklim olarak doğa olarak çok müsaidiz çam balı yapmaya. Sahte bal konusunda da vatandaşların soruları olabilir. Bunu şöyle diyelim. Sahte balı bir markete gittiğinizde anlayabilir misiniz diye sorarsanız? Bir vatandaşın anlaması zor. Bir balın sahte ya da gerçek olduğunu anlayabilmek için mutlaka laboratuvarda analiz olması gerekiyor. Onun için tavsiyemiz mutlaka bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden, bildiğiniz ve güvendiğiniz marka bal alın. Şüphelendiğiniz durumlarda da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın alo 174 hattını ya da ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne şikayetlerinizi bildirin” dedi.

Ömer Kundakçı

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.