Anestezi ile uyutup ormana attılar

0
1270

Anestezi ile uyutup ormana attılar

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, anestezi yapılarak ormana terk edilen 11 sokak köpeği kurtarıldı. Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgisi bulunan Cezaevi görevlileri hakkında adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Dalaman Bülüşlü mevkisindeki HAYDOS Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yakınındaki ormanlık alanda baygın vaziyette sokak köpeklerini gören bir vatandaş durumu merkezin sorumlularına bildirdi.

Veteriner ve görevlilerle belirtilen alana giden HAYDOS ekibi, ormanlık alana atılan sokak köpeklerini toplayıp merkeze getirerek tedavi altına aldı. Yapılan incelemede sokak hayvanlarına anestezi yapıldığı belirlendi.

Yapılan araştırmada sokak köpeklerinin Dalaman Tarım Açık Cezaevi’nde yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvanlara saldırdığı için cezaevi veteriner hekimi tarafından anestezi yapılarak görevliler tarafından ormana atıldığı öğrenildi.

-Anestezi ile uyutulmuşlar

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, köpeklerin, bir veteriner tarafından anestezi yapılıp uyutularak ormana bırakılmasının kendilerini daha da üzdüğünü söyledi.

Olayı bir vatandaşın haber vermesi üzerine öğrendiklerini ifade eden Dağdelen, “Hemen apar topar olay yerine gittik. Biz çok şaşırdık, öyle bir şey olması imkansız. Gerçekten de köpekler baygın bir halde yolun üstünde yatıyordu. Köpeklerin bir yerden kasıtlı olarak toplanıp, anestezi verilip oraya getirildiğini öğrendik. Zaten veteriner hekimler de anestezi verildiğini onayladılar” dedi.

-Cezaevinde hükümlülere, hayvanlara saldırmışlar

Olaydan yarım saat önce cezaevi aracının bakımevinin girişinde panik içinde, çok hızlı bir şekilde ayrıldığını gördüklerini anlatan Dağdelen, “Cezaevinin böyle bir şey yapacağı aklımıza bile getirmedik. Cezaevi veterinerini aradım kendisine olayı anlattım. Kendisi olayı teyit etti. Hükümlülere saldırıyor, oradaki mala zarar veriyor dedi. Cezaevi veterineri zaten kendisi olayı baştan sona kabul etti. Suç duyurusunda bulunacağız. Bu apaçık suç. Veteriner hekimlerin yeminleri vardır. Veteriner hekimler hayvanları aç, bayıltıp dağ başına, ormana atmak için değil, onları yaşatmak için vardır” diye konuştu.

-Donarak ölürlerdi

Uyutulan köpeklerin şans eseri fark edildiğini dile getiren Dağdelen şunları söyledi.

“Şöyle bir durum var, köpeklere yüksek dozda anestezi yapılmış. Malum kış ayındayız, vatandaşlar fark etmeseydi hepsi donardı, ölürdü. Bazıları hala sersem gibi. Toplam 11 köpek hepsi iyi şu anda. Evet şimdi hepsi kontrol altında biraz sonra veteriner hekimler yine gelir bir daha kontrol edilir. Artık ondan sonrası bakıp göreceğiz.”

-Savcılık olaya el attı

Diğer taraftan yaşanan olayla ilgili, Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgisi bulunan Cezaevi görevlileri hakkında adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı, köpeklerin ise kontrol altında olduğu, veteriner tarafından yapılan kontrollerinde sağlık problemlerinin olmadığı bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.