Anadolu Lisesi’ne “Zenginleştirilmiş Kütüphane”

0
903
Anadolu Lisesi’ne “Zenginleştirilmiş Kütüphane”
????????????????????????????????????

Anadolu Lisesi’ne “Zenginleştirilmiş Kütüphane”

 

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dalaman Anadolu Lisesi’nin gerçekleştirdiği proje kapsamında okulun kütüphanesi “Zenginleştirilmiş Kütüphane”ye dönüştürüldü.

Zenginleştirilmiş Kütüphane, öğrencilerin faydalanabileceği, akıllı tahta, bilgisayarlar, zeka oyunları ve yüzlerce eserden oluşan kitap ile donatıldı.

Dalaman Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Demirkol, okuldaki kütüphanenin sadece öğrencilerin ödünç kitap alıp okuyarak tekrar geri iade ettikleri bir ortamda hizmet verdiğini ifade etti.

Hazırladıkları proje ile Zenginleştirilmiş kütüphane için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını ifade eden Demirkol, “projemiz kabul edildi ve okulumuza 130 metrekarelik bir alanda 60 öğrencinin aynı anda kullanabileceği, içinde 3 bin 100 kitap, 11 bilgisayar ve akıllı tahtanın olduğu Zenginleştirilmiş Kütüphane kazandırdık” dedi.

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, “Medeni memleketlerin önemli göstergelerinden biri de muhakkak ki kütüphaneler ve kütüphanelerdeki kitap sayılarıdır. Bu noktada da bu kütüphanemizde güzel bir başlangıç yaptığımızı görüyoruz. Hem estetik hem de içinin dolu dolu olduğu bir kütüphaneyi okulumuza ve ilçemize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Okuma alışkanlıklarının bireylerin çocukluk yaşında okullarda aileleriyle birlikte gelişen bir faaliyet alanı olduğunu ifade eden Kaymakam Ali Güldoğan, “Okullarımızın kütüphaneye kavuşmasıyla beraber bu alışkanlığı uygun ortamlarda elde edilmesi gibi bir avantajı görüyoruz. Okuma kültürü ve alışkanlığının edinilmesi bilinçli bireylerin yetişmesinde, hem toplumsal kalkınmada hem de kültürel kalkınmada son derece önemli. Bu anlamda zenginleştirilmiş kütüphaneler zevkle okumanın yapılacağı yerler. Artık günümüzde 21. Yüzyılın olmazsa olmazı bilgi çağında teknolojiyle birlikte buluşmuş olması son derece önemli. Hem ödevlerin yapılabileceği, incelemelerin,  araştırmaların yapılabileceği hem de dijital ortamda tüm kitaplara ulaşma imkanı Z Kütüphanelerle birlikte verilmiş olacak” diye konuştu.

Z-Kütüphane’nin açılışı Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Dalaman Hava Meydan Komutanı Albay Savaş Canik, Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Oktay Kaplan ve Dalaman Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Demirkol tarafından yapıldı.

Dalaman Anadolu Lisesi Öğrencilerinin sergilediği mini konserin ardından Zenginleştirilmiş Kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Melahat Kanbur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.