Akdeniz Kıyı Vakfı’ndan değerlendirme toplantısı

0
396
Akdeniz Kıyı Vakfı’ndan değerlendirme toplantısı

Akdeniz Kıyı Vakfı’ndan değerlendirme toplantısı

 Avrupa Birliği PEGASO Projesi Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi alan çalışmaları paydaş toplantısı Dalyan’da yapılacak.

 Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programınca parasal destek sağlanan PEGASO Projesi, Barselona Otonom Üniversitesi (İspanya) koordinatörlüğünde 25 kurumun oluşturduğu ortaklık tarafından yürütülmektedir. 2010 yılı Şubat ayında başlayan ve dört yıl süreli olan projenin amacı, Akdeniz ve Karadeniz’de, özellikle Avrupa Birliği üyesi olamayan ülkelerde bütünleşik kıyı alanları yönetiminin geliştirilmesine destek olmak, katkı sağlamaktır. Çeşitli üniversiteler ve araştırma kurumlarıyla birlikte Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü Akdeniz Eylem Planı, UNESCO Hükümetler arası Deniz Bilimleri Komisyonu, WWF Akdeniz Merkezi, Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi (Ispra,İtalya) gibi kurumların yer aldığı bu ortaklıkta Türkiye’yi Akdeniz Kıyı Vakfı temsil etmektedir.

 PEGASO projesi kapsamında yer alan, yedi Akdeniz ve üç Karadeniz ülkesindeki toplam on alan çalışmaları arasında Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi de bulunmaktadır. Bir yılı aşkın bir süredir yürütülen çalışmanın amacı, PEGASO projesinde geliştirilen kıyı yönetimi araçlarının denenmesi, yönetime katkı verecek paydaşların kıyı yönetimi süreci ve yörenin sorunlarıyla ilgili bilgilerinin geliştirilmesi, katılımcı kıyı yönetimi konusunda gelişme sağlanmasıdır. Tekne trafiği, su kirlenmesi, kırsal alanda yapılaşma, iklim değişiklinin olası sonuçları, balıkçılık ve Dalyanağzı-İztuzu Kumsalında deniz kaplumbağalarının yuva yapması konularını kapsayan alan çalışmalarının son bir yıldaki bulgularıyla ilgili ikinci paydaş toplantısı 20 Şubat 2013 (Çarşamba) günü sabahı 10.00-12.00 saatleri arasında Dalyan Belediyesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Toplantıya, yerel yöneticilerimizin, ilgili sektör birliklerimiz ve temsilcilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, yerel basınımızın ve ilgili halkımızın katılması beklenilmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.