Afrikalı öğrenciler Ortaca’da

0
250
Afrikalı öğrenciler Ortaca’da

Afrikalı öğrenciler Ortaca’da

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde eğitim gören Afrika kökenli öğrenciler Ortaca Tarım, Çevre ve Turizm Festivali’nde yerel kıyafetleriyle dans etti

 

Açık pazar yerindeki festival alanında ilk olarak kendilerini tanıtan öğrenciler yerel kıyafetleriyle dans etti. Öğrencilerin gösterisi izleyenlerden büyük beğeni topladı. Öğrenciler gösterinin ardından festival alanındaki Anadolu Afrikalılar Derneği’nin fotoğraf sergisini ziyaret etti ve bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek okulu öğretim üyesi Afrika kökenli Rasheedah Mullings, üniversiteden Afrika kökenliler olarak ilk defa etkinliğe katıldıklarını söyledi.

Kültürlerini paylaştıkları için çok mutlu olduklarını ifade eden Mullings, “Zaten hepimiz akrabayız ve beraber olmak çok güzel. Öğrencilerimizi buradaki Afrika kökenli Afro Türklerle tanıştırmak istiyoruz. İnşallah ileride birçok çalışmalarımız olacak” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuyan Orta Afrikalı Abraham Brice, Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu Muğla’da eğitim almaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Muğla’ya ilk geldiğinde böyle bir ortamla karşılaşacağını hiç düşünmediğini anlatan Ganalı Mohammed İssa, “Festivalde kendimizi tanıttık ve dans ettik. Çok mutlu oldum. Her zaman bu gibi etkinliklere gelebilirim. Vakit kısıtlı olduğu için çok fazla gösteri yapamadık Umarım başka zaman daha güzel gösteriler yaparız” diye konuştu.

Anadolu Afrikalılar Derneği Başkanı Ali Karakuş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim üyesi Afrika kökenli Rasheedah Mullings ile yaptığımız araştırmalar devam ediyor. Muğla’da yaptığı çalışmalarla bizleri Afrika’nın birçok ülkesinden eğitim amaçlı gelen öğrencilerle buluşturdu. Elde ettiğimiz bilgileri yeni kuşaklarla da paylaşarak kültürümüzü yaşatacağız” dedi.

Festival alanında dolaşan öğrencilere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.