Adrenalin sporlarının görünmez kahramanları: “Rehberler”

0
67

Adrenalin sporlarının

görünmez kahramanları: “Rehberler”

Yüzme bilmenin önemli olmadığı Rafting sporunda adrenalin sporlarının görünmez kahramanları “Rehberler” unutulmaz, keyifli anlar yaşatıyorlar. 6 kişilik her botta bir rehber bulunuyor. Azgın sularda ilerleyen raftingciler rehberlerin yönlendirmeleriyle keyifli anlar yaşıyorlar.
Daha önce birbirlerini hiç görmemiş adrenalin tutkunları deneyimli rehberlerin öncülüğünde takım ruhuyla finişe ulaşıyorlar.

Türkiye´nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman sınırları içerisindeki Dalaman Çayı Rafting parkurunda özellikle Mayıs-Eylül ayları arasında Akdeniz ve Ege´de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle en yoğun dönemini yaşıyor.
Dalaman çayında rafting parkuru Narlı mevkisinden başlayıp Akköprü mevkisinde son buluyor. Yaklaşık 1 saat süren araçlarla yapılan yolculuğun ardından Akköprü barajını geçen raftingciler bir süre yürüdükten sonra start noktasına ulaşıyorlar.

-Can güvenliğinden rehberler sorumlu
Yıl boyu rafting yapılabilen Dalaman çayında adrenalin seven yerli ve yabancı turistlere heyecan dolu 3 saat yaşatan adrenalin sporlarının görünmez kahramanları “Rehberler” güvenli tur için yıl boyu çalışıyor.

Her rafting botunda görevli bulunan rehberler tura katılan kişilerin can güvenliğinden de sorumlu tutuluyor.
Rehberler 3 saat süren turun güvenli bir şekilde tamamlanması için büyük çaba sarf ediyorlar.

Dalaman çayının su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarında yükseliyor. Dalaman çayının belirli noktalarında yağışlardan dolayı gerçekleşen akıntı değişiklikleri ve kayan kaya parçalarını tespit için belirli aralıklarla kontroller gerçekleştiriyorlar.

Rehberler tur öncesinde yaptıkları güvenlik bilgilendirmelerinden sonra tura çıkıyorlar.

-Dalaman Çayı
Burdur’a bağlı Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, antik ismi İndos olan Dalaman çayı Ortaca-Dalaman arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 kilometredir. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülür.
Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir.

-Türkiye´nin en iyi rafting rotası Dalaman’da
Dalaman Çayı Rafting parkurunda günübirlik yapılan turlar doğal güzellikler altında yaklaşık 3 saat sürüyor. Dalaman Çayı parkuru dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri, dalgaları ve doğal güzellikleri ile adrenalin seven yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Dalaman Çayı Rafting parkurunun zorluk derecesi 3 ve 4 olarak nitelendiriliyor.

-Rafting parkurunun zorluk dereceleri
Derece 1: Çok basit akıntıya sahiptir. Küçük kolay geçişler için uygundur.
Derece 2: Akıntı azdır; düzenli bir akışa sahiptir. Küçük kayalar ve dalgalar vardır, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için elverişlidir.
Derece 3: Orta zorluktadır. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlıdır.
Derece 4: Çok zor ve büyük rapidler vardır. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güçtür. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıftır.
Derece 5: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler vardır. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkurdur.
Derece 6: Nehrin metrelerce yukarıdan dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftginciler için bile zor ya da imkansız olan sınıftır.

-Tatilcilerden tam not, “Adrenalini yaşadık”
-Burak Coşkun “Mükemmel, umduğumuzdan daha güzeldi, Rehberlerle çok iyi uyum sağladık, hep beraber arkadaşlarla çok güzel keyifli anlar geçirdik”

-Sıla Özbek “Çok güzeldi, heyecanlıydı. Çok güzel geçti, güzel bir deneyimdi. Güvenlik bakımından hiçbir sıkıntısı yoktu. İyi ki katılmışım. Babamla unutulmaz bir anımız oldu”

-Hakan Özbek “Biz İzmir’den sırf bu etkinlik için saatlerce yol aldık geldik ama değdi doğrusu. Bu etkinliği yaparken daha çok dinlendik o kadar yolculuğumuza değdi hakikaten. Arkadaşların hepsi çok profesyonel çok iyi çalıştılar. İyi bir ekip çalışması vardı. Gayet memnun kaldık”

-Rus turistler “İlk kez katılıyoruz. Çok heyecanlıydık. Rehberlerin ilgileri sayesinde eğlenceli bir adrenalin yaşadık. İyiki rafting turuna katılmışız, her şey mükemmeldi”

-Fatih Kılıç “Muazzam çok büyük adrenalin. Bizler arkadaşlarla Fethiye’den geliyoruz. Eğer bu bölgeye gelip de Dalaman çayında rafting yapmıyorsanız, buraya geldim demeyin. Kesinlikle müthişti, hem heyecan hem komedi. Rehberlerin tur süresince heyecanları, bizlere verdikleri destek çok güzel. Tatil yaparken eğlenmek bu olsa gerek. Unutulmaz bir tatil keyfi”

-Tur rehberlerinin görüşleri
Rafting Rehberi Gündüz Acar “Cesaret, korkunuzu yenmeniz lazım. Dalaman nehri teknik bir nehir. Teknik nehir olduğu için, bilgi aktarımı yeter. Hocalarımızın hepsi teknik, hepsinin belgesi var. Hepsi profesyonel, en az 10 yılı deviren rehberler. Yaptıkları bilgilendirmeler tura katılanlara güven veriyor. Bottaki rehberle birlikte 7 kişi bir takım oluyor. Verilen komutlar anında uygulanıyor. Sonrası unutulmaz bir adrenalin ve tatil”

-Dalaman nehrinde 2003 yılından bu yana 15 yıldır Rafting Rehberliği yapan Fatih Keskin, deneyimli bir rehberin “ilkyardım, nehirde bot kullanabilme açısından kürek teknikleri, nehirde yüzme pozisyonları, insanları kurtarma pozisyonları” gibi gerekli bilgileri ve eğitimleri alarak bu işe başladığını söyledi.
Bir rehberin ilk önce tura katılan kişiye güven vermesi gerektiğini ifade eden tecrübeli rafting rehberi Fatih Keskin, ““Katılımcılarımız bize gelmeden önce çok sorular oluyor. Bot devrilirse ne olur, ben yüzme bilmiyorum. Düşersek ne olur. Bu gibi sorular çok fazla oluyor. Biz onlara gerekli bilgileri aktararaktan sakinleştiriyoruz. Biz katılımcılara, herkese yüzme bilsin bilmesin yüzdürgeç veriyoruz, kask veriyoruz. Bunlar onların güvenliği için gerekli. Bunlar sayesinde çok güvenli bir tur yapıyoruz. Bu ekipmanları gören katılımcılar bizlere güvenerek rahat turlara başlayabiliyorlar”
Buraya insanlar eğlenmek için geliyorlar ve bizden de çok memnunlar. Yaklaşık 3 saat süren turun sonunda herkes memnun, herkes eğlenmiş. Yılın yorgunluğunu, hatta hafta sonunda 1 günlük de olsa stres atmak için gelen müşterilerimiz var” dedi.

Türkiye’deki en teknik ve en güzel etaplardan birisini Dalaman Çayı Rafting parkurunun olduğunu dile getiren Keskin “Rafting Düzce’de yapılıyor, Antalya’da yapılıyor, Karadeniz bölgesinde yapılıyor ama teknik açıdan, eğlence açısından en iyi, en güzel etap şuan Dalaman çayı parkuru. Dalaman çayı üzerine yapılan barajlardan dolayı parkurlarda güzergah değişikleri oluyor. Dilerim ki barajlar yapılıp da bu parkurlar da kaybedilmez” diyerek kaygılarını dile getirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.