0
452

Askıda “Bisiklet” var

Ortaca’da, bir bisiklet firması “Askıda bisiklet var” adı altında sosyal sorumluluk projesi başlattı. Süresi olmayan projeyle kullanılmayan bir bisikleti, ihtiyaç sahibi birine vererek toplumda yardımlaşma ve bisiklet alışkanlığının artırılması hedefleniyor.

Projede sadece bisiklet değil, forma ve kask gibi malzemelerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

– Askıda “Bisiklet” var

Proje sorumlusu Zehra Erbil, “Askıda bisiklet var sosyal sorumluluk projemiz herkesin kendi imkanları ölçüsünde katılabileceği bir proje. Kimsenin cebinden beş kuruş para çıkmayacak. İnsanlarımızın kendi kullandıkları, çocuklarına aldıkları ancak şimdi kullanmadıkları bisikletleri bizim aracılığımızla bir çocuğu sevindirebilirler. Bizlere gelen bisikletleri hiçbir ücret almadan küçük rütuşlarla kullanılır hale getireceğiz. Bisiklete ihtiyacı olan bir kişiyi sevindireceğiz. Bunun bir süresi yok, isteyen istediği zaman bu projeye katkı koyabilir” dedi.

-Çocuklara bisiklet projesi

Bisiklet firmalarının sponsorluğu ile bazı okullarda öğrencilere bisiklet vererek bisiklet kullanımını teşvik etmeye çalıştıklarını ifade eden Zehra Erbil, “yine çocuklarımıza yönelik bir projenin çalışması içerisindeyiz. Çocuklarımız evden okula, okuldan eve gidip gelirken kullandıkları süreyi internet ortamında kayıt edecekler. Belirlenen sürede en fazla bisiklet kullanan çocuklarımız bisikleti olmayan bir arkadaşının bisiklet sahibi olmasını sağlayacak. Bunu belirli aralıklarla tekrarlayacağız” diye konuştu.

Projenin gönüllü kişilerin destekleriyle yürütüleceğini anlatan Zehra Erbil, şimdilik Ortaca’da başlatılacağını, genişletilerek diğer bölgelere de yaygınlaştırılabileceğini söyledi.

-Trafik yoğunluğunu bisiklet çözecek

Ortaca’da, Dalaman’da, Köyceğiz’de ve Dalyan’da araç yoğunluğu ve trafik sıkışıklığından herkesin şikayetçi olduğunu çözümün ise bisiklet kullanımında olduğuna dikkat çeken Zehra Erbil, “Bölgemiz bisiklet kullanımına çok müsait bir yer. İlk adım esnaflarımızdan gelebilir. Esnaflarımız evden işe gelirken ve gün içerisinde kurumlardaki işlerini bisikletle giderek halletmeleri halinde şehir içerisindeki trafik yoğunluğu büyük ölçüde rahatlayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.