0
191

Dalaman’da Süslü kadınlar bisiklet turu

Dalamanlı bisiklet tutkunu kadınlar,  “Türkiye’de 5.’ncisi, Dalaman’da bu yıl 2.’ncisi düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na katıldı.

Bisikletlerini çiçek ve balonlarla süsleyen kadınlar Dalaman Seyfettin İnce caddesinden hareket ederek, Şehit Karaoğlanoğlu caddesi, Atatürk caddesi ve Cengiz Topel caddesinde pedal çevirerek Şehit Mehmetçik parkında toplandılar.

Bisikletçiler, Rengarenk Sanatevi’nin düzenlediği eğlence ve yapılan basın açıklamasından sonra dağıldılar.

Grup adına açıklama yapan Fatma Bal, Bisikletin kent yaşamının bir parçası olduğunu dile getirdi.

Bisikletin çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu ifade eden Bal, “Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ ne vurgu yapmak için buradayız. Biz de Dalaman da bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı  yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz.

Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı.

Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. İşte bu yüzden buradayız” dedi.

-Türkiye’de 5. Dalaman’da 2. kez düzenlendi

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başladı. 5 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekerek birçok il ve ilçelerde eş zamanlı olarak yine gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor. Etkinlik Dalaman’da ise bu yıl ikinci kez düzenleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.